Η πρωταθλήτρια Ευρώπης έδωσε ένα γερό μάθημα στην Αναντολού Εφές, την οποίο κονιορτοποίησε με σκορ 100-65. Δήμιοι των Τούρκων ήταν οι Κλάιμπουρν (22π.), Τζέιμς (11π., 10ασ.), Μιλουτίνοφ (12π., 10ριμπ.) και Χίλιαρντ (16π.), ενώ όλη ήταν καθηλωτική. Για τη δύσμοιρη Εφές ο Μπράιαντ Ντάνστον με 14 και ο Βασίλιε Μίτσιτς με 13 πόντους, ήταν οι μόνοι που ξεχώρισαν.

Μέτρια ήταν η πρώτη περίοδο ανάμεσα στις δύο ομάδες. Η Εφές είδε τον Λάρκιν να είναι άστοχος και κυρίως να μην έχει διάθεση να παίξει γρήγορα. Από την άλλη μειρά η πρωταθλήτρια Ευρώπης, μπορεί να είχε μέτρια ποσοστά εντός πεδιάς, όμως με όπλα τους Μιλουτίνοφ και Σενγκέλια, πήρε κεφάλι στο σκορ και το 20-13, ήταν δίκαια διαφορά.

Στη συνέχεια το παιχνίδι έγινε άναρχο, χωρίς συστήματα κι αυτό εννοείται πως βόλευε την Εφές, που έψαχνε χώρο αντίδρασης. Ο Ντάνστον με το δυναμικό του παιχνίδι, έδωσε πνοή στην ομάδα του, όμως η περιφερειακή άμυνα των φιλοξενούμενων ήταν για τα θηρία. Οι Τζέιμς και Χίλιαρντ έκαναν όλο το παιχνίδι για τους Ρώσους, ενώ στο χαμηλό ποστ χτύπαγε συνέχεια ο Κλάιμπουρν. Το 47-34 ήταν μάλλον κολακευτικό για την Εφές, η οποία έπαιζε μία ταχύτητα πιο κάτω από την αντίπαλό της.

Η αλήθεια είναι πως το τρίτο δεκάλεπτο αήκε εξ’ολοκλήρου στην ΤΣΣΚΑ, η οποία ισοπέδωσε την αντίπαλό της. Ο Σέιν Λάρκιν ήταν ωσεί παρών, ο Σίμον το ίδιο και ο Αταμάν κοίταζε το παιχνίδι απορημένος και πλήρως απογοητευμένος. Οι Ρώσοι είτε με αιφνιδιασμούς, είτε με τρίποντα έκαναν σμπαράλια την άμυα της Εφές και το σερί 19-2, έληξε πρόωρα την αναμέτρηση. Μάλιστα ο Ουίλ Κλάιμπουρν με λέι απ, έγραψε το 73-49, ύστερα από 30 λεπτά αναμέτρησης και ήδη οι δύο προπονητές, έκαναν σχέδια για τις επόμενες αγωνιστικές τους υποχρεώσεις.

Νομίζω πως η τελευταία περίοδος ήταν ανάξια σχολιασμού, αφού ήταν φανερό πως ειδικότερα η Εφές είχε παρατήσει τη μάχη. Η ΤΣΣΚΑ με τη σειρά της ήθελε να διασκεδάσει τους θεατές στη Megasport Arena και το τελικό 100-65, ήταν απόλυτα δίκαιο, όσο και να μας φαίνεται περίεργο.

Τα δεκάλεπτα: 20-13, 47-34, 73-49, 100-65