Ο Παναθηναϊκός θύμισε κάτι από τα παλιά. Με buzzer beater του Νικ Καλάθη οι πράσινοι απέδρασαν από την έδρα της ΤΣΣΚΑ  με σκορ 77-78 και πλέον βλέπουν ολοκάθαρα την οχτάδα της Euroleague. Η ελληνική ομάδα έκανε καταπληκτικό  με τον ηγέτη του ΠΑΟ να πετυχαίνει το τρίποντο της νίκης, ενώ συνολικά πέτυχε 11 με 9 ασίστ, ενώ πολύ καλοί ήταν οι Τόμας (12π.), Παπαπέτρου (10π.), Γκιστ (11π.) και Παπαγιάννης (8π.)

Πολύ διαβασμένος μπήκε ο Παναθηναϊκός στο παιχνίδι. Ο Ρικ Πιτίνο είχε δώσει το ελεύθερο στους παίκτες του να σουτάρουν, αφού οι Ρώσοι είχαν κλείσει τη ρακέτα. Οι Παπαπέτρου και Τόμας ήταν εύστοχοι, ενώ οι Παπαγιάννης και Βουγιούκας έκαναν καλή δουλειά. Φυσικά οι Μοσχοβίτες με τους Χάκετ και Χίγκινς ήταν ιδιαίτερα παραγωγικοί και το 20-18 άφηνε άπαντες ικανοποιημένους.

Τη σκυτάλη στη συνέχεια πήρε ο Σέρχι Ροντρίγκεζ, που διεμβόλισε την άμυνα των “πρασίνων”, κάνοντας τη διαφορά για την ομάδα του. Ο Ισπανός γκαρντ ήταν εκπληκτικός οργανωτικά κι εκτελεστικά, όμως από την άλλη μεριά ο Καλάθης έκανε καλή δουλειά σαν σερβιτόρος και κρατούσε τον ΠΑΟ κοντά στο σκορ. Ο “Τσάτσο” βρίσκεται σε φόρμα αυτόν τον καιρό και δυστυχώς αυτός ήταν ο υπεύθυνος για το 41-35 τπυ πρώτου ημιχρόνου. Οι “πράσινοι” αν βελτίωναν κάποιες μικρές λεπτομέρειες στο παιχνίδι τους, τότε είχαν βάσιμες ελπίδες για το διπλό.

Η ΤΣΣΚΑ ήταν αρκετά εύστοχη στις επιθέσεις της με τον Ροντρίγκεθ, να κάνει πάλι τη ζημιά με τα τρίποντά του. Το 49-39 έδειχνε πως ο ΠΑΟ, όφειλε να παίξει καλύτερη άμυνα και να κλείσει τον Ισπανό εγκέφαλο των Ρώσων. Φυσικά ο ΠΑΟ δεν τα παράτησε ποτέ και η εικόνα του, έδειχνε πως είχε έρθει για να πάρει τη νίκη. Η έξοδος του Καλάθη και η είσοδος του Λεκαβίτσιους, έδωσε περιφερειακή εκτέλεση στους πράσινους. Επίσης ο Αντετοκούνμπο δεν έπαιξε πολύ, όμως όσο βρισκόταν στο παρκέ ήταν μπελάς για την ΤΣΣΚΑ. Το επιμέρους σκόρ της τρίτης περιόδου ήταν 18-23 και η ελληνική ομάδα βρισκόταν πίσω στο σκορ μόλις ένα πόντο (59-58).

To τέταρτο δεκάλεπτο ήταν πραγματική μάχη. Η ΤΣΣΚΑ σκόραρε κυρίως από επιθετικά ριμπάουντ, όμως ο ΠΑΟ δεν τα παράτησε ποτέ. Ήταν συγεντρωμένος, σοβαρός κι ανθεκτικός. Το 66-65 έδειχνε πως θα βλέπαμε ντέρμπι μέχρι το τέλος. Οι φιλοξενούμενοι είχαν κολλήσει σε μεγάλο βαθμό στην επίθεση κι αυτό η “αρκούδα” το εκμεταλλεύτηκε και πήρε ένα μικρό προβάδισμα της τάξεως των πέντε πόντων (72-67). Τα φάουλ-απειρίας του Παπαγιάννη δεν κόστισαν στους “πράσινους”, όμως το 74-67 έκανε φαβορί την ΤΣΣΚΑ. Βέβαια ένα γρήγορο 7-0 του ΠΑΟ, ελέω Τόμας έφερε το ματς στα ίσα ένα λεπτό πριν τη λήξη και τα πάντα κρέμονταν σε μια κλωστή. Οι διαιτητές έδωσαν ένα μάλλον αυστηρό φάουλ στον Χίγκινς πάνω στον Κιλπάτρικ, δίνοντας το προβάδισμα στους Ρώσους, Ο Γκιστ στην επόμενη επίθεση έβαλε μία βολή, το ίδιο και ο Χάκετ και όλα κρίθηκαν στο σουτ. Ο Νικ Καλάθης με τρίποντο από 9 μέτρα έγραψε το 77-78 και ο ΠΑΟ σημείωσε μία τεράστια εκτός έδρας νίκη, που τον βάζει για τα καλά στο γκρουπ των ομάδων, που παλεύει για τα playoffs.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 41-35, 59-58, 77-78