Ο Ιωάννης Παπαπέτρου ήταν καυτός στην επίθεση (20π.) και ως γνήσιος ηγέτης, οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη επί της Μακάμπι Τελ Αβίβ με σκορ 81-63. Για το τριφύλλι θετικότατοι ήταν οι Ουάιτ (15π., 7 ριμπ.), Μήτογλου (12π., 8 ριμπ., 4ασ.) και Χεζόνια (12π., 4 ριμπ.), ενώ για την ομάδα του λαού ο Ουίλμπεκιν σημείωσε 14 πόντους.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν εξαιρετικά στην αναμέτρηση με τους Χεζόνια και Ουάιτ να είναι ορεξάτοι επιθετικά. Ο Κροάτης φόργουρντ πραγματοποίησε ένα εντυπωσιακό κάρφωμα, όμως ορισμένες ενέργειές του ήταν υπερβολικές. Ο Παναθηναϊκός με όπλο την ενέργεια και το μέγεθος πήρε ένα προβάδισμα της τάξεως των έξι πόντων, όμως η πίεση στους Σαντ-Ρος και Μποχωρίδη έφερε προβλήματα στο κατέβασμα της μπάλας. Ευτυχώς τα λάθη  δεν κόστισαν σε μεγάλο βαθμό, με τους πράσινους να είναι εξαιρετικοίς σ’άμυνα κι επίθεση, σ΄αντίθεση με την Μακάμπι που δεν έκανε απολύτως τίποτα στο πρώτο δεκάλεπτο. Το 25-9 έλεγε πολλά, όμως στο σύγχρονο μπάσκετ καμία διαφορά δεν είναι μη αναστρέψιμη με 30 λεπτά παιχνιδιού.

Η συνέχεια της αναμέτρησης ήταν μερικώς άναρχη με μερικές λάθος επιλογές κι από τις δύο ομάδες. Οι φιλοξενούμενοι με τον Ντι Μπαρτολομέο στο τιμόνι της οργάνωσης, παρουσιάστηα περισσότερο τακτοποιημένοι μεν, όμως τον τομέα της εκτέλεσης πήραν χαμηλό βαθμό κι αυτό βοήθησε τον ΠΑΟ, να μην χάσει την υπέρ του διαφορά. Ο Ουάιτ ήταν ο άνθρωπος για όλες τις δουλειές, ενώ ο Μήτογλου προσέφερε πολλά σε ριμπάουντ και άμυνα. Ο Παναθηναϊκός έμοιαζε πιο ζωντανός από την αντίπαλό του και το 43-30, ήταν απόλυτα δίκαιο σκορ για το πρώτο ημίχρονο.

Η ομάδα του λαού μπήκε πολύ δυνατά στην τρίτη περίοδο και μ’ένα γρήγορο σερί 5-0, έριξε τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό. Ευτυχώς το δίδυμο Χεζόνια-Παπαπέτρου ήταν εξαιρετικό και ειδικότερα ο αρχηγός του «τριφυλλιού» ήταν καυτός πίσω από τα 6.75. Βέβαια η απόσυρση των δύο παικτών για μερικά λεπτά ξεκούρασης, έδωσαν τη δυνατότητα στους Ουίλμπεκιν και Ντιμπαρτολομέο, να κάνουν ροντέο το παιχνίδι. Μάλιστα όταν στην εξίσωση μπήκε και ο Ντόρεϊ, τότε η διαφορά πήγε στο μείον τρία (58-55).

Ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος στην τέταρτη περίοδο να καθαρίσει την υπόθεση, αφού είχε όλα τα βαριά του χαρτιά στην πεντάδα. Ο Μήτογλου ήταν συγκλονιστικός με όποιον ψηλό και να τα έβαλε, ενώ ο Χεζόνια απέδειξε πως ήρθε στην Αθήνα, για να κάνει και τη βρώμικη δουλειά. Βέβαια αυτοί που έκριναν την αναμέτρηση στο τέλος, ήταν οι Παπαπέτρου και οι εκπληκτικές άμυνες του Παπαγιάννη πάνω στους Ουίλμπεκιν και Μπράιαντ. Το τελικό 81-63 είναι πέρα για πέρα δίκαιο και σφράγισε την πολύ καλή εμφάνιση των πρωταθλητών Ελλάδος σο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 25-9, 43-30, 58-55, 81-63