Ο Ολυμπιακός ποτέ δεν πεθαίνει. Με ψυχωμένη εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο πήρε το διπλό στο Μόναχο, κερδίζοντας την Μπάγερν με 62-72. Άνθρωπος του ματς ήταν ο Γιάνις Στρέλνιεκς που με δέκα πόντους στην τελευταία περίοδο, καθάρισε την μπουγάδα της νίκης για τους “ερυθρόλευκους”. Επίσης ο Ζακ Λεντέι έκανε double-double (12π., 12ριμπ.), αποδεικνύοντας πως σιγά σιγά βρίσκει τον καλό του εαυτό.

Ο Ολυμπιακός έπαιξε πολύ σκληρά στο πρώτο δεκάλεπτο. Ήταν σφιχτός αμυντικά και πολύ αποτελεσματικός στο χαμηλό ποστ με τους Πρίντεζη και Τίμα. Η Μπάγερν δεν μπορούσε να τρέξει κι αυτό της έφερε εκνευρισμό στο παιχνίδι της. Μόνο ο Ντέρικ Γουίλιαμς άλλαξε το ρυθμό κι αυτός ήταν ο λόγος για το 15-15.

Στη συνέχεια δεν άλλαξε κάτι στο ματς. Ο Ολυμπιακός κυκλοφορούσε καλά τη μπάλα, όμως ήταν άστοχος από την περιφέρεια (2/8 τρίποντα). Ο Μιλουτίνοφ κρατούσε την ομάδα του μπροστά στο σκορ, όμως τα διαδοχικά λάθη στις πάσες (τρία μόνο έκανε ο Παπανικολάου), έφεραν τους Γερμανούς μπροστά με 27-24. Σε γενικές γραμμές οι επιθέσεις των δύο αντιπάλων ήταν προβληματικές, αλλά αυτό μάλλον βόλευε περισσότερο τους φιλοξενούμενους. Ο Γκος με δύο διαδοχικές ασίστ σε “Πρίντ” και “Μίλου”, έδειχνε πως ήταν καλά και το 27-28 ήταν γεγονός. Με τρίποντο του Γιάνις Τίμα το ημίχρονο έκλεισε στο συν τέσσερα για τους ερυθρόλευκους (27-31), που δεν έπαιζαν ελκυστικό μπάσκετ, όμως το ζητούμενο είναι μόνο το διπλό.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν μία προσωπική μονομαχία των Μιλουτίνοφ και Μπούκερ. Ο Σέρβος σέντερ ήταν καταπληκτικός, όμως από την άλλη μεριά και ο Αμερικανός του έβαλε δύσκολα στην άμυνα. Το 37-38 προμήνυε ντέρμπι μέχρι το τέλος, όμως ο Ολυμπιακός έμοιαζε καλύτερος στις λεπτομέρειες και κυρίως πιο ψύχραιμος. To 43-45 ήταν ενδεικτικό γι’αυτό που γράψαμε πιο πάνω, όμως όλα θα κρίνονταν στο τέλος.

Επιτέλους πρέπει να φώναξε από τον πάγκο του ο Μπλατ, βλέποντας τον Στρέλνιεκς να σκοράρει τέσσερις συνεχόμενους πόντους και να δίνει προβάδισμα πέντε πόντων στην ομάδα του (49-54). Η δική του αφύονιση συνεπήρε και τον αρχηγό Βασίλη Σπανούλη, που με δικούς τους έξι πόντους καθάρισαν τους Βαυαρούς. Το 56-65 με τρεισίμισι λεπτά για τη λήξη, ήταν σχεδόν αδύνατο ν’ανατραπεί με το ρυθμό που είχε το παιχνίδι. Το τελικό 62-72 ήταν βάλσαμο για τον Ολυμπιακό, που βελτίωσε το ρεκόρ του στο 4-4 στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-15, 27-31, 43-45, 62-72