Σε μια μεγάλη “μάχη” στην Ρωσία για το πλαίσιο της 12ης αγωνιστικής στην Euroleague, η Χίμκι υποδέχτηκε την Μπαρτσελόνα και αμφότερες οι ομάδες είχαν σαν πρώτο στόχο την επιστροφή στις νίκες.

Τελικά, η ομάδα που το κατάφερε είχε Ισπανικό… χρώμα (94-102), με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στο 9-3 και την Χίμκι να υποχωρεί στο 6-6.

Στο παιχνίδι:

Η Μπαρτσελόνα είχε αρκετά καλή αμυντική παρουσία στην αρχή του πρώτου μέρους έφτασε να προηγείται με 0-9 και 0-11. Από εκεί και πέρα, η Χίμκι βρήκε σκορ και μείωσε σε 2-11 και 5-11 στο πεντάλεπτο. Το πρώτο δεκάλεπτο είχε… Καταλανικό χρώμα, με τους φιλοξενούμενους να έχουν ένα ικανοποιητικό προβάδισμα, καθώς το σκορ έγραφε 22-31. Για τους γηπεδούχους ο Σβεντ ήταν στους 11, ενώ από την “Μπάρτσα” ο Μίροτιτς ήταν διψήφιος με 10.

Εξαιρετικό ρυθμό είχε η δεύτερη περίοδος, με την ομάδα του Πέσιτς να… εκτελεί εκείνη του Κουρτινάιτις, φτάνοντας ακόμα και στο +19 (35-54) σχεδόν στα μισά. Η Χίμκι απάντησε και μείωσε στους 12 (42-54), έχοντας σερί 7-0, 2:00 πριν το φινάλε του πρώτου μέρους. Το ημίχρονο, ωστόσο, έκλεισε στο +13 (48-61) για τους “μπλαουγκράνα”, με τον Κάιλ Κούριτς να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής, φτάνοντας στους 10. Για τους γηπεδούχους, ο Μπούκερ είχε ακολουθήσει τον Σβεντ επιθετικά, καθώς μετρούσε συνολικά 12 πόντους.

Τίποτα δεν άλλαξε δραματικά στο τρίτο κομμάτι του παιχνιδιού, με την Ισπανική ομάδα να διατηρεί διαρκώς διψήφιες διαφορές και να έχει τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού. Μάλιστα, στο πεντάλεπτο του δεκαλέπτου, οι Καταλανοί είχαν προβάδισμα 18 (57-75). Στην συνέχεια, η Χίμκι μάζεψε την διαφορά στους 10 (65-75), με τους φιλοξενούμενους να απαντούν με 7-0 και να ανεβάζουν την διαφορά ξανά στους 17 (65-82). Η περίοδος έκλεισε στο 70-84, με τον Μίροτιτς να έχει φτάσει τους 20, οδηγώντας επιθετικά την ομάδα του. Από την άλλη μεριά, ο Σβεντ είχε 21, αλλά ήταν απελπιστικά μόνος του.

Στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα, οι γηπεδούχοι μπήκαν να… διεκδικήσουν όποιες ελπίδες είχαν και μείωσαν εκ νέου στους 10 (77-87), ωστόσο ο Μίροτιτς δεν είχε ορέξεις για παιχνιδάκια, κρατώντας την ομάδα του συνεχώς άνω των 10 πόντων, με το σκορ στο πεντάλεπτο να… γράφει 84-94. Από εκεί και ύστερα, οι Καταλανοί απλά διατηρούσαν την διαφορά τους, αλλά ο Καράσεφ με 4 εύστοχες εκτελέσεις πίσω από τα 6,75μ, μείωσε στους 3 (94-97), δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Οι φιλοξενούμενοι, ωστόσο, είχαν… Μίροτιτς και πήραν μια σπουδαία νίκη με 94-102. Για τους νικητές ο Μίροτιτς ήταν εκπληκτικός με 28, ενώ για την Ρώσικη ομάδα ξεχώρισε ο… ηγέτης, Αλεξέι Σβεντ με 23.

Τα δεκάλεπτα: 22-31, 48-61, 70-84, 94-102.