Η Μπαρτσελόνα πάτησε… γκάζι μετά το πρώτο δεκάλεπτο, δεν άφησε κανένα περιθώριο στην Αρμάνι Μιλάνο και έφτασε σε μια πολύ άνετη νίκη (74-56), ανεβαίνοντας βαθμολογικά.

Μετά την ήττα στο Κάουνας, απέναντι στην Ζαλγκίρις, η Μπαρτσελόνα είχε μόνο έναν στόχο: να επιστρέψει στις νίκες. Το παιχνίδι με την Αρμάνι Μιλάνο έδινε αυτή τη δυνατότητα στην ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους, η οποία έφερε στα μέτρα της το παιχνίδι, δεν έχασε τον έλεγχο και πήρε μια από τις πιο άνετες νίκες της στη σεζόν.

Με το αποτέλεσμα αυτό μάλιστα οι Καταλανοί ανέβηκαν στο 3-2 και «έπιασαν» στη βαθμολογία την ιταλική ομάδα, που προερχόταν από δύο εκτός έδρας νίκες στη «διαβολοβδομάδα».

Ο Μάικ Τόμπι με 13 πόντους και 7 ριμπάουντ ήταν σημείο αναφοράς για την Μπαρτσελόνα στην αναμέτρηση, έχοντας βοήθειες από τον Κόρι Χίγκινς (11π). Ο Τόμας Σατοράνσκι είχε ακόμα μια «γεμάτη» εμφάνιση, καθώς μέτρησε 9 πόντους, 6 ριμπάουντ και 2 ασίστ, καθοδηγώντας εξαιρετικά την ομάδα του στο παρκέ.

Στην αντίπερα όχθη, ο Μπράντον Ντέιβις, στην επιστροφή του στην Βαρκελώνη ως αντίπαλος, μέτρησε 18 πόντους και 6 ριμπάουντ και ήταν ο κορυφαίος παίκτης της Αρμάνι, την ίδια στιγμή που ο Νικόλο Μέλι έμεινε πολύ μακριά από τον καλό εαυτό του (2π, 1/3 σουτ σε 21 λεπτά).

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Αρμάνι έδειξε σημάδια ανταγωνισμού, καταφέρνοντας να μην επιτρέψει στην Μπαρτσελόνα να χτίσει διαφορά. Κάτι που οδήγησε τις δύο ομάδες ισόπαλες, με το πέρας της πρώτης περιόδου (21-21). Η συνέχεια όμως άνηκε πλήρως στην Μπαρτσελόνα. Ο Μάικ Τόμπι εξελίχθηκε σε σημείο αναφοράς και οι Καταλανοί έφεραν στα μέτρα τους την αναμέτρηση, για το 45-29 του πρώτου μέρους, όπου η άμυνα των παικτών του Σάρας έβαλε δύσκολα στην επίθεση των Ιταλών.

Τα πράγματα δεν άλλαξαν στο τρίτο δεκάλεπτο. Η Μπαρτσελόνα συνέχισε να έχει τα ηνία του αγώνα, βρίσκοντας λύσεις με Σατοράνσκι, Κάλινιτς και Βέσελι, τη στιγμή που η Αρμάνι είχε μόνο εκλάμψεις επιθετικά. Κάπως έτσι η τρίτη περίοδος έφερε την Μπάρτσα στο +20 (61-41), δείχνοντας εικόνα κυριαρχίας στο Palau Blaugrana. Οι γηπεδούχοι δεν άφησαν το πόδι από το γκάζι στην τέταρτη περίοδο, διατήρησαν την αναμέτρηση στα δικά τους μέτρα και στο φινάλε έφτασαν εύκολα στη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 45-29, 61-41, 74-56.