Στην πρεμιέρα της Euroleague ο Ολυμπιακός γνώρισε ήττα-σοκ από τη Ζάλγκιρις με 67-68 και μπήκε από την αρχή σε περισυλλογή κι ενδοσκόπηση. Η Ζάλγκιρις είδε τον Μάρτιν να σημειώνει 12 πόντους, ενώ ο Κώστας Σλούκας στην επανεμφάνισή του με την ερυθρόλευκη φανέλα, είχε 6 πόντους και εφτά ασίστ. Για τους νικητές ξεχώρισαν οι Γκριγκόνις (15π.), Λοβέρν (13π.) και τον απίθανο Γιοκουμπάιτις (12π.), που έκρινε και την αναμέτρηση.

Διδακτικό θα τόνιζα ήταν το πρώτο δεκάλεπτο για τους Πειραιώτες. Η ομάδα του Μπαρτζώκα ξεκίνησε ζεστά από την περιφέρεια (καυτός ο Χάρισον), όμως στη συνέχεια αμυντικά η εικόνα της ήταν κακή. Ο νερός Γιοκουμπάιτις βρήκε ρυθμό, οι Μιλάκνις και Λεκαβίστιους έφεραν εμπειρία στο συγκρότημα του Σίλερ. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί στο +πέντε για τη Ζάλγκιρις (18-23), χάρη σε buzzer beater του Σλούκα.

Οι Λιθουανοί συνέχισε να κάνει το παιχνίδι της, με την κυκλοφορία μπάλας, όμως ο Ολυμπιακός όσο περνούσε η ώρα, ήταν πιο πιεστικός και κυρίως πιο αποτελεσματικός στα μετόπισθεν. Ο Χασαν Μάρτιν δεν ήταν κακός επιθετικά, ομως στο πικ εν ρολ της Ζάλγκιρις είχε πολλά προβλήματα κι αυτό εκνεύριζε τον coach “B”. Ο ρυθμός του ματς πάντως είχε γίνει πιο γρήγορος και το 37-34 αποτύπωνε πλήρως, το τι συνέβαινε στο παρκέ του Σταδίου Ειρήνης και Φιλίας.

Μία από τα ίδια και το τρίτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός προσπαθούσε να ξεφύγει στο σκορ, όμως οι κακές επιλογές του Χάρισον και ο Λοβέρν, κρατούσαν τη Ζάλγκιρις στο μείον τρία (44-41). Στα επόμενα λεπτά οι γηπεδούχοι βρήκαν στόχο απότα 6.75, έτρεξαν και με το κοφτερό μυαλό του Σλούκα, ξέφυγαν από την αντίπαλο τους. Το 58-47 ήταν ισχυρό μαξιλαράκι, όμως με δέκα ν’παομένουν για τη λήξη του αγώνα, τίποτα δεν μπορούσε ν’αποκλειστεί.

H εικόνα διαφοροποιήθηκε στο τέταρτο δεκάλεπτο, αφού η Ζάλγκιρις με τον Γκριγκόνις και τον Λοβέρν βρήκε λύσεις, ενώ ο τραυματισμός του Μάρτιν, αποσυντόνισε τους Πειραιώτες για τρία λεπτά. Αποτέλεσμα όλων των παραπάνω ήταν η μείωση του σκορ σε 62-57 και ξαφνικά είχαμε ντέρμπι στο ΣΕΦ. Μάλιστα οι Λιθουανοί με τον Γιοκουμπάιτις να κάνει τρελά πράγματα, η Ζάλγκιρις, βρέθηκε φάτσα με το διπλό στο ΣΕΦ. Ο νεαρός γκαρντ είχε την ευκαιρία να δώσει τη νίκη στην ομάδα του και με δύο εύστοχρς βολές, έγραψε το 67-68 με τρεισιμισι δευτερόλεπτα να μένουν για τη λήξη. Ο Κώστς Σλούκας δνε κατάφερε να κάνει κάτι απτό κι έτσι ο Ολυμπιακός ξεκίνησε με το αριστερό τις υποχρεώσεις του στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 18-23, 37-34, 58-47, 67-68