Στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Euroleague (σε διαβολοβδομάδα) ο Παναθηναϊκός φιλοξενήθηκε στην Ισπανία από την Βαλένθια και σε ένα παιχνίδι με… άγρια ομορφιά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να πάρουν τη νίκη στην παράταση και να διακόψουν το νικηφόρο σερί των πράσινων.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 14 πόντους στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου, κατάφερε να το γυρίσει και να το οδηγήσει στην παράταση, εκεί ωστόσο δεν κατάφερε να ολοκληρώσει την μεγάλη ανατροπή κι έφυγε με άδεια χέρα από τη Λα Φοντέτα…

Οι παίκτες του Ντέγιαν Ράντονιτς ήταν εξαιρετικά ανταγωνιστικοί στο πρώτο ημίχρονο, βρέθηκαν ακόμα και στο +10 στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο το… 0 του Μπέικον στο πρώτο μέρος ήταν σίγουρα στα μείον. Ο Αμερικάνος… ξύπνησε κάπως αργά, έβαλε μεγάλα καλάθια και ουσιαστικά οδήγησε το παιχνίδι στην παράταση. Σταμάτησε στους 22 κι είχε άξιο συμπαραστάτη τον Ντέρικ Ουίλιαμς που είχε 21.

Η Βαλένθια έκανε σπουδαία τρίτη περίοδο, είχε σε καταπληκτική μέρα τους Τζόουνς (20π.), Ντουμπλιεβιτς (23π.) και Ουέμπ (18π.) και στην παράταση, είχε καλύτερες επιλογές, παίρνοντας το ροζ φύλλο του αγώνα.

Πλέον τόσο ο Παναθηναϊκός, όσο και η Βαλένθια βρίσκονται στο 6-7.

Το ματς

Με τρεις αναποτελεσματικές επιθέσεις μπήκε στο παιχνίδι ο Παναθηναϊκός, που είδε τον Ντούμπλιεβιτς να ανοίγει το σκορ με εύστοχο τρίποντο. Ο Νέιτ Ουόλτερς απάντησε για τους πράσινους και διαμόρφωσε το 3-3 στο 2′. Οι παίκτες του Ράντονιτς έδειχναν ορεξάτοι και στο 4′ ήταν μπροστά με 13-8, έχοντας τον Παναγιώτη Καλαϊτζάκη με 5 πόντους. Με καλάθι του Πρέπελιτς οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 10-13, ωστόσο με όμορφο φλότερ του Λι οι φιλοξενούμενοι έκαναν το 10-15. Μάλιστα, ο βραχύσωμος γκαρντ έκανε το 10-18 με εύστοχο τρίποντο. Οι νυχτερίδες είχαν απάντηση και μείωσαν σε 15-18, στο 7′. Το τριφύλλι μασούσε… σίδερα στην άμυνα, είχε 6 (!) επιθετικά ριμπάουντ και βρέθηκε στο +10 (15-25) στο 9′. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 26-20 υπέρ των πράσινων. Ξεχώρισαν οι Λι (8π.) και Π. Καλαϊτζάκης (5π.).

Με έναν γρήγορο 4-0, η Βαλένθια μείωσε στο καλάθι και ο Ράντονιτς κάλεσε εσπευσμένα τάιμ-άουτ. Οι πράσινοι είχαν κακές επιλογές στην επίθεση, δίνοντας το δικαίωμα στη Βαλένθια να τρέξει και να περάσει μπροστά στο σκορ (28-26). Η είσοδος του Παπαγιάννη και του Ουίλιαμς έδωσε πνοή στην άμυνα και με τέσσερις σερί πόντους του Πονίτκα οι πράσινοι πέρασαν σε θέση οδηγού (28-30). Ωστόσο, έναν ξέσπασμα (6-0) των παικτών του Μουμπρού διαμόρφωσε το 34-30 στο 15′, αναγκάζοντας τον Μαυροβούνιο κόουτς να καλέσει τάιμ άουτ. Στους 12 πόντους είχε φτάσει ο Ντούμπλιεβιτς! Σταθερά είχε το προβάδισμα η Βαλένθια, κάτι που διατήρησε μέχρι και το φινάλε του πρώτου ημιχρόνου. Οι πράσινοι δεν είχαν την ίδια καλή εικόνα όπως στο πρώτο δεκάλεπτο, ο Μπέικον ήταν στο… 0 (!) και μοιραία το πρώτο κομμάτι του αγώνα τελείωσε στο 44-41. Τους 6 είχε φτάσει ο Πονίτκα, ενώ από 5 είχα ο Ουόλτερς και Ουίλιαμς. Οι 12 του Ντούμπλιεβιτς και οι 8 του Ριβέρο είχαν προβληματίσει τους πράσινους.

Η Βαλένθια μπήκε με το… μαχαίρι στα δόντια μετά την ανάπαυλα και με τέσσερα εύστοχα τρίποντα (2 ο Ουέμπ, κι από ένα Τζόουνς και Ντούμπλιεβιτς) ήταν στο +11 (56-45) στο 23′. Ο Παναθηναϊκός αγκομαχούσε να βρει καλάθι, στην άμυνα είχε γίνει εξαιρετικά νωθρό και στο 25′ ο πίνακας του σκορ έγραφε 59-48. Στα πλήρως αρνητικά ο μόλις ένας πόντος του Μπέικον! Ο Ουέμπ βρισκόταν στη ζώνη του… λυκόφωτος, έχοντας φτάσει τα 4 εύστοχα τρίποντα, κόβοντας κάθε ελπίδα του τριφυλλιού να επιστρέψει στο ματς. Το πρώτο καλάθι του Ντουέιν Μπέικον ήρθε στο 28′. Ένα μικρό 9-2 των πράσινων μάζεψε κάπως την διαφορά (68-63) και τους έβαλε ξανά στο παιχνίδι. Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο 70-63, ωστόσο το Τριφύλλι είχε επιστρέψει… Ο Ουίλιαμς ήταν συγκινητικός με 15, ενώ από 10 είχαν Λι και Πονίτκα. Από την άλλη μεριά ο Ουέμπ είχε φτάσει τους 16, ο Τζόουνς τους 12 και ο Ντούμπλιεβιτς τους 17.

Το σημαντικό για την ομάδα τους Ράντονιτς είναι πως ο Μπέικον είχε φτάσει τους 7…

Με τρίποντο του Ουόλτερς ο Παναθηναϊκός κατέβασε κι άλλο την διαφορά (70-66) στο 31′. Στο 32′ και με καλάθι του Ουίλιαμς το σκορ ήταν στο 70-68 υπέρ των «νυχτερίδων». Στο 33′ το παιχνίδι ήταν ισόπαλο (70-70) χάρις σε όμορφο φλότερ του Ουόλτερς. Ωστόσο, τέσσερις αναπάντητοι πόντοι του Τζόουνς διαμόρφωσαν το 74-70, με τον Ράντονιτς να παίρνει τάιμ άουτ. Το 76-73 του 35′ άφηνε όλα τα σενάρια ανοιχτά… Το 80-73 του 36′ άφηνε λίγα περιθώρια στους πράσινους, που έχασαν και τον Λι με πέντε φάουλ. Ωστόσο, με τρεις εύστοχες βολές, ο Μπέικον μείωσε σε 80-76 κι όλα παιζόντουσαν. Ένα λάθος του Μπέικον κι ένα λέι-απ του Τζόουνς έγραψε το 82-78. Όμως, με ένα τρομερό κάρφωμα του Μπέικον και δύο εύστοχες βολές του Ουίλιαμς το ματς έγινε ισόπαλο (82-82) στο 39′. Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο 84-84 και ο αγώνας οδηγήθηκε στην παράταση!

Χέρι χέρι πήγαιναν αμφότερες οι ομάδες και δύο λεπτά πριν τη λήξη της παράτασης, ο Παναθηναϊκός είχε προβάδισμα (90-91), χάρις το… ασταμάτητο Μπέικον. Δύο εύστοχες βολές του Ριβέρο έγραψαν το 92-91. Το επόμενο καλάθι του αγώνα μπήκε από τον ίδιο παίχτη στα 26,7 πριν το τέλος του έξτρα πενταλέπτου (94-91), σπαταλώντας όλες τις ελπίδες που είχε το Τριφύλλι.

Τα δεκάλεπτα: 20-26, 44-41, 70-63, 84-84 (94-91 στην παράταση).

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.