Οι πρωταθλητές Ελλάδος πέρασαν από την έδρα του Ερυθρού Αστέρα με 63-69 κι εδραιώθηκαν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας στην Euroleague. Κορυφαίοι για τους πράσινους ήταν οι Τζέιμς Γκιστ και Μάρκους Ντένμον με 16 πόντους έκαστος. Για τους “ερυθρόλευκους” της Σερβίας πρώτος σκόρερ ήταν ο Τζέιμς Φελντέιν με 21 πόντους, όμως δεν κατάφερε να πληγώσει την πρώην ομάδα του.

Ο Παναθηναϊκός ήταν πολύ διαβασμένος στην πρώτη περίοδο στην καυτή Χάλα Πιονίρ και με αιχμή του δόρατος τον Τζέιμς Γκιστ, χτύπαγε τον Ερυθρό Αστέρα κάτω από τη ρακέτα. Η μπάλα κυκλοφορούσε πολύ σωστά στην επίθεση και ο Πασκουάλ ήταν πολύ ευχαριστημένος από την εικόνα των παικτών του. Αν έλειπαν και μερικές ανορθογραφίες αμυντικά, τότε όλα θα ήταν τέλεια για το τριφύλλι. Εν τέλει μετά από δέκα λεπτά το 15-20, μάλλον ήταν κολακευτικό για τον Αστέρα.

Δυστυχώς στη δεύτερη περίοδο ο πρώην πράσινος Τζέιμς Φελντέιν πήρε “φωτιά” και χτυπώντας τον Βουγιούκα στα πόδια, έφερε τούμπα το παιχνίδι (22-20). Φυσικά ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις πότε με τους Ντένμον και Λοτζέσκι, όμως το πρόβλημα στα μετόπισθεν καλά κρατούσε. Στην εξίσωση είχε μπει και ο Μίλκο Μπιέλιτσα, που έκανε ότι ήθελε τους ψηλούς του ΠΑΟ, πετυχαίνοντας έξι πόντους. Τελικά το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 38-41, χάρη σε τρίποντο του πολύ ορεξάτου Ντένμον, που φαίνεται πως ξεψαρώνει.

Η τρίτη περίοδος ανήκει ολοκληρωτικά στον Παναθηναϊκό, που έπαιξε εξαιρετική άμυνα, κρατώντας τους γηπεδούχους στους 11 πόντους. Στην επίθεση ο Ντένμον έδωσε πολύτιμες λύσεις όπως και ο Ίαν Βουγιούκας, που έξυπνα πήγε στη γραμμή της “φιλανθρωπίας” κι έδωσε ξεκούραστους πόντους στους “πράσινους”. Μετά από 30 λεπτά ο ΠΑΟ ήταν μπροστά με σκορ 58-49 και κρατούσε το διπλό στα χέρια του.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ακολούθησε μια επιθετική “καθίζηση” των φιλοξενούμενων για περίπου τρία λεπτά, όμως το μόνο που κατάφεραν οι γηπεδούχοι ήταν να πλησιάσουν μέχρι τους πέντε πόντους (53-58). Στη συνέχεια ένα τρίποντο του Γκάμπριελ κι ένα δίποντο του Γκιστ, επανέφεραν τη διαφορά στους εννέα (55-64). Οι “ερυθρόλευκοι” της Σερβίας βέβαια δεν παρατάνε ποτέ τα παιχνίδια στην έδρα τους και με τον Λάζιτς να ευστοχεί σε τρίποντο, έφεραν το ματς στο μείον 5 (61-66), δύο λεπτά πριν το τέλος. Με δύο βολές του Φελντέιν το ματς έγινε “θρίλερ”, όμως η άμυνα των “πράσινων”, τους έδωσε την πολύ σημαντική νίκη. Με το 63-69 οι πρωταθλητές Ελλάδος παρέμειναν στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας κι ατενίζουν με μεγάλη αισιοδοξία το μέλλον τους στη φετινή Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 38-41, 49-58, 63-69.