Στην 2η αγωνιστική της Euroleague η περσινή φιναλίστ της διοργάνωσης, Εφές Ανατολού, υποδέχτηκε την την Γερμανική Άλμπα Βερολίνου και σε ένα τρομερό παιχνίδι, κυρίως, επιθετικά, οι δύο ομάδες πάλεψαν για 40 λεπτά και οδηγήθηκαν στο έξτρα πεντάλεπτο, με τους Λάρκιν (26π.) και Μίσιτς (21π.) να κάνουν… σημεία και τέρατα! Για την εξαιρετική Άλμπα ξεχώρισαν οι Γκεντράιτις, Καβάνο και Σίκμα.

Το παιχνίδι, πήγε σε… Τούρκικα χέρια, με τον απεικονιζόμενο (Σέιν Λάρκιν) κύριο να επιστρέφει και φέρνει… μαζί του, το ροζ φύλλο του αγώνα.

Στο παιχνίδι:

Δεκάλεπτο με υψηλό και ισορροπημένο (σχετικά) ρυθμό το πρώτο, με την Άλμπα να έχει εξαιρετικά ποσοστά πίσω από τα 6,75μ (6/10). Η Εφές είχε σε καλή κατάσταση τον Λάρκιν με 10 πόντους (που έλειψε στην πρεμιέρα) και το σκορ μετά από 10 λεπτά έκλεισε στο 27-25. Για την Γερμανική ομάδα ο Κάβανο είχε 6 πόντους και ο Σίκμα 5.

Η “σκληροτράχηλη” Άλμπα δεν το έβαλε κάτω ούτε στην δεύτερη περίοδο, βάζοντας δύσκολα στους “Τούρκους”. Οι παίκτες του Ρενέσες συνέχισαν με εξαιρετικά ποσοστά πίσω από την γραμμή του τριπόντου, με τον Γκεντράιτις να έχει 12. Η Εφές είχε απαντήσεις μέσω των Μίσιτς-Πλάις και το ημίχρονο έκλεισε στο 43-40.

Εντυπωσιακός ήταν ο ρυθμός και στο τρίτο κομμάτι, με τους φιλοξενούμενους να καταθέτουν ψυχή και να έχουν προβάδισμα τριών (69-72)! Γκεντράιτις (15π.), Καβάνο (14π.) και Σίμκα (13π.) “ζωγράφιζαν” επιθετικά, ενώ για τους γηπεδούχους οι Μίσιτς (13π.) και Λάρκιν (19π.) να μονοπωλούσαν. Το αποτέλεσμα του δεκαλέπτου, όπως καταλαβαίνετε, προμήνυε ένα μεγάλο φινάλε…

Το τελευταίο κομμάτι του παιχνιδιού ήταν ακατάλληλο για καρδιακούς και… λοιπές παθήσεις. Η Άλμπα διεκδικούσε επί ίσοις όροις το παιχνίδι και όχι μόνο δεν άφησε την Εφές να κάνει το παιχνίδι της, αλλά δύο λεπτά πριν το φινάλε ήτα μπροστά με 90-93. Εκεί, μίλησε ο Μίσιτς και με τεράστιο τρίποντο έκανε το 95-93 με το χρονόμετρο να γράφει 1:00. Δύο εύστοχες βολές του Σίβα και δύο άστοχες προσπάθειες του Λάρκιν έγραψαν το 95-95, κάτι που έστειλε το ματς στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η ομάδα του Αταμάν έδειξε, αρχικώς, πιο συγκεντρωμένη και με τον Λάρκιν ως κινητήριο μοχλό να έχει  πόντους, οι Τούρκοι κατάφεραν να πάρουν μια σπουδαία, με το σκορ να θυμίζει περισσότερο… ΝΒΑ.

Τα δεκάλεπτα: 27-25, 43-40, 69-72, 95-95 (106-105)