Ο Ολυμπιακός πήγε να βάλει τα χέρια του και να βγάλει τα μάτια του, όμως οι Σακίλ Μακίσικ (21π.) και Κώστας Σλούκας (23π.) έσωσαν την ομάδα τους από δεύτερο ναυάγιο. Το τελικό 93-101 γράφτηκε ύστερα από 45 λεπτά αδιάκοπης μάχης και το σημερινό τοζ φύλο αγώνα, τον κρατάει γερά στο παιχνίδι των playoff της Euroleague.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν διαβασμένοι στο παιχνίδι κι εκμεταλλεύτηκαν την απουσία του Φολ από το παρκέ. Ο Σλούακς έβλεπε καθαρά το γήπεδο και οι Πρίντεζης και Έλις σκόραραν σχετικά άνετα, με τον υπαρχηγό να σημειώνει εφτά πόντους. Οι Γάλλοι ήταν αγνώριστοι και τα σουτ τριών πόντων, δεν τους βοήθησαν σε μεγάλο βαθμό. Το σκορ (15-23) μάλλον κολακεύει τους γηπεδούχους, που δεν περίμεναν τόσο συγκεντρωμένους τους φιλοξενούμενους.

Στη δεύτερη περίοδο η Βιλερμπάν ανέβασε ρυθμούς, με τον Ολυμπιακό να κάνει πολλά φτηνά λάθη. Το σερί 9-2 έγινε με πρωταγωνιστές τους Στραζέλ και Μπάκο και ξαφνικά το παιχνίδι άναψε για τα καλά. Ο Μπαρτζώκας πήρε τάιμ-άουτ να συνετίσει τους παίκτες του κι αυτό έκαναν οι Μακίσικ και Έλις. Οι δύο Αμερικανοί των Πειραιωτών, ήταν εξαιρετικοί κι αν βάλουμε στην εξίσωση και τον Μάρτιν, τότε η διαφορά των εφτά πόντων στο πρώτο ημίχρονο, ήταν απόλυτα φυσιολογική. Πάντως να σημειώσουμε πως η απουσία του Μουσταφά Φολ αποδεικνύεται κομβική στο σημερινό ματς σ’αντίθεση με το αντίστοιχο του ΣΕΦ, όπου αγωνίστηκε κανονικά.

O Ολυμπιακός δεν ήταν ούτε στις αρχές της τρίτης περιόδου, με τον Μάρτιν να μην έχει αντίπαλο και τον Τζένκινς επιτέλους να γίνεται απειλητικός και στην επίθεση. Το πρόβλημα των Πειραιωτών ήταν το γεγονός πως χαλάρωνε επικίνδυνα και η Βιλερμπάν με τον Κόουλ να γίνεται ηγέτης, μείωσε τη διαφορά στους τρεις πόντους (51-54). Οι δύο ομάδες έπαιζαν αρκετά εγωϊστικά κι αυτό μάλλον έδωσε ψυχολογία στους Γάλλους, που αρέσκονται σε iso σ’αντίθεση με τους Πειραιώτες. Τελικά το 61-63 που γράφτηκε με δύο βολές του Ντιό, μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι και πλέον στο τελευταίο δεκάλεπτο, κάθε φάση μετρούσε διπλά.

Ο Ουίλιαμ Χάουαρντ ήταν εξαιρετικός στο ξεκίνημα της περιόδου, ενώ για τον Ολυμπιακό μόνο ο Μακίσικ φαινόταν να έχει ενέργεια, ώστε να φύγει η ομάδα του με το διπλό από το Αστρομπάλ. Η ομάδα του Πάρκερ υπερείχε στην ενέργεια και την αθλητικότητα κι αυτό δημιούργησε μεγάλο ενευρισμό στον ερυθρόλευκο οργανισμό. Η αναμέτρηση δεν είχε πολλή τακτική και τα συνεχόμενα φάουλ, έδιναν την ευκαιρία για εύκολους πόντους και στους δύο αντιπάλους. Αυτό το γαϊτανάκι σφυριγμάτων, έβγαλε στον αφρό τον Ολυμπιακό, που έκανε την ανατροπή και το 79-73, έγινε 79-79 με τρία λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα. Στο τέλος έγιναν εντυπωσιασκές μάχες, Μάρτιν και Σλούκας σημείωσαν κρίσιμα καλάθια, όμως ο Χάουαρντ πέτυχε μεγάλα σουτ. Το 82-83 δεν εξασφάλιζε τίποτα στον Ολυμπιακό, αφού απέμεναν 57 δεύτερα για το τέλος. Οι βολές των Κόουλ και Χέιζ ανέβασαν τη διαφορά στους τρεις πόντους, όμως ο Κώστας Σλούκας μ’ένα τρρίποντο σήμα κατατεθέν του, πήγε το ματς στην παράταση.

Στην παράταση δεν παίχτηκε σπουδαίο μπάσκετ και λογικά ο πιο έτοιμος σωματικά κι εγκεφαλικά θα έπαιρνε τη νίκη. Καλάθι εντός πεδιάς, δεν είχε σημειωθεί στα πρώτα τρία λεπτά της παράτασης κι αυτό έλεγε πολλά. Βέβαια σε τέτοιες οριακές καταστάσεις, η πιο έμπειρη ομάδα, θα έβγαινε νικήτρια κι αυτή ήταν ο Ολυμπιακός. Οι Μακίσικ και Σλούκας σημείωσαν μεγάλα καλάθια, ο Βεζένκοφ έδινε σωστές βοήθειες στα μετόπισθεν και το τελικό (93-101), δίνει στην ελληνική ομάδα μία πολύ σημαντική νίκη για τη συνέχεια της Euroleague.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 37-44, 61-63, 86-86, 93-101