Η προηγούμενη νίκη της ιταλικής ομάδας στο Τελ Αβίβ επί της Μακάμπι είχε σημειωθεί στις 17 Δεκεμβρίου 1987 στο πλαίσιο του τότε Κυπέλλου Πρωταθλητριών. Εκ τότε ακολούθησαν 11 αγώνες, η Μακάμπι τους κέρδισε όλους και δημιούργησε μια ισχυρή παράδοση. Σ’ αυτή έβαλε τέλος Μάλκολμ Ντιλέινι με τα εύστοχο σουτ δύο πόντων 3.6’’ πριν το τέλος της παράτασης που χάρισε τη νίκη στην Αρμάνι

Η Μακάμπι είχε τα μακρινό σουτ στην πρώτη περίοδο και σ’ αυτό βασίστηκε για να ξεφύγει με 12-5 στα μισά αυτής. Η λογική της Αρμάνι ήταν διαφορετική, γενικώς προσπάθησε να εκτελέσει από κοντινή απόσταση και ήταν αποτελεσματική στα σουτ εντός παιδιάς (σ. σ. είχε 12/17 προσπάθειες στο πρώτο ημίχρονο) και μείωσε σε 20-18 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για τους γηπεδούχους και καταπληκτικό για τους Ιταλούς. Κυρίως το δεύτερο μισό καθώς η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε με +6 (31-25) αλλά στο τέλος του ημιχρόνου ήταν στο -12 (35-46)! Η Μακάμπι είδε τα βασικά γκαρντ της (Ουίλμπεκιν-Τζόουνς) να κάνουν διαδοχικά λάθη με συνέπεια να δεχθεί επιμέρους σκορ 4-21. Η δε Αρμάνι πήρε μακρινά σουτ από τους Σιλντς, Ντιλέινι κι έκανε ίσως το καλύτερο πεντάλεπτο της στη φετινή Euroleague.

Παίζοντας πιο σκληρά στην άμυνα, η Μακάμπι προσπάθησε να αλλάξει τον ρυθμό του αγώνα μειώνοντας τη διαφορά σε 46-49 (23:30), αλλά δεν είχε διάρκεια στην απόδοσή της. Της έλειψε η ισορροπία στις δύο πλευρές του παρκέ και παρότι περιόρισε την Αρμάνι στους 13 πόντους σ’ αυτό το διάστημα, πλην του Ελάιζα Μπράουν, δεν είχε λύσεις στην επίθεση (53-59, 30’)

Ένα τρίποντο του Κρις Τζόουνς έφερε την απόλυτη ισορροπία (61-61, 32:30) καθώς η Αρμάνι δεν είχε ρυθμό στην επίθεση. Οι δύο ομάδες πέταξαν στα σκουπίδια ένα σωρό κατοχές, δεν άλλαξε τίποτα για περίπου δυόμισι λεπτά και γενικώς σκόραραν με το σταγονόμετρο στην τελευταία περίοδο (66-66, 38:30). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν ανέλαβε τις ευθύνες του ηγέτη στα τελευταία δύο λεπτά κι έδωσε στη Μακάμπι το προβάδισμα (68-66, 39’). Ένα λάθος του Σιλντς και μια τρομερή συνεργασία μεταξύ Ουίλμπεκιν και Χάντερ (70-66) έδωσαν ισχυρό προβάδισμα, αλλά 18.9’’ πριν το τέλος ο Ντιλέινι ευστόχησε σε τρίποντο αλλά και σε συμπληρωματική βολή (70-70). Στο σουτ για τη νίκη, ο Ουίλμπεκιν έκανε ερμπολ κα το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση καθώς η Αρμάνι δεν κατάφερε να εκδηλώσει σουτ σε 0.9’’ δευτερόλεπτα.

Οι άμυνες δεν ήταν το ίδιο σκληρές στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης (76-77, 42’). Καμία ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει στο σκορ (81-81, 43:30). Ένα μεγάλο τρίποντο του Σέρχι Ροντρίγκεθ στην εκπνοή του χρόνου της επίθεσης έδωσε το προβάδισμα (83-84) στην Αρμάνι, αλλά και στη Μακάμπι τη δυνατότητα μιας γεμάτης επίθεσης. Ο Ουίλμπεκιν πήγε στη γραμμή των βολών 14.1’’ πριν το τέλος της παράτασης κι αυτός έδωσε εκ νέου τα προβάδισμα στη