Με το δίδυμο των Λορέντζο Μπράουν και Γουέιντ Μπάλντγουιν να κάνει «όργια» η Μακάμπι διέλυσε την Μπασκόνια στο πρώτο ματς των play in με 113-85 και πήρε το εισιτήριο για τα play off της Euroleague, εκεί όπου περιμένει ήδη ο Παναθηναϊκός AKTOR με το αβαντάζ της έδρας.

Ποιος είδε την Μακάμπι και δεν την… φοβήθηκε στο ματς του play in απέναντι στην Μπασκόνια. Τι και αν δεν έχει τη βοήθεια του κόσμου. Τι και αν οι Βάσκοι προέρχονταν από μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη στη Μπολόνια. Τι κι αν η κατάσταση στο Ισραήλ ήταν έκρυθμη τις προηγούμενες ημέρες με αποτέλεσμα να επηρεαστεί και η αποστολή της ομάδας που άργησε να ταξιδέψει για το Βελιγράδι προκειμένου να δώσει το κρίσιμο ματς για την είσοδο στα play off.

Όχι μόνο δεν είχε… ιδρώσει το αυτί των Ισραηλινών απ’ όλα αυτά, αλλά φρόντισαν να κάνουν και επίδειξη δύναμης! Το εντυπωσιακό 113-85 αποτυπώνει στο έπακρο τα όσα συνέβησαν στην «Stark Arena» όπου η ομάδα του Όντεντ Κάτας ήταν το απόλυτο αφεντικό του αγώνα από την αρχή έως και το τέλος! Ένα ματς από το οποίο ο Εργκίν Αταμάν και οι συνεργάτες του θα κράτησαν πολλές σημειώσεις ενόψει των αγώνων των play off, τα οποία θα ξεκινήσουν από την επόμενη εβδομάδα (23 και 25/4) στο ΟΑΚΑ.

Η Μακάμπι ήταν καταιγιστική έξω από τα 6.75 μέτρα έχοντας 19/36 τρίποντα (!) με τους Λορέντζο Μπράουν (29π., 5ασ., 5ριμπ., 7/8τρ.) και Γουέιντ Μπάλντγουιν (26π., 5ασ., 4/6τρ.) να αποδεικνύουν ότι συνθέτουν ένα από τα καλύτερα περιφερειακά δίδυμα στην Euroleague.

Το ματς

Η Μακάμπι είχε δείξει με το… καλημέρα τις προθέσεις της! Με τον Λορέντζο Μπράουν να είναι ασταμάτητος άρχισε να «χτίζει» διαφορά στο σκορ απέναντι στην Μπασκόνια έχοντας πετύχει τους 13 από τους 28 πόντους της ομάδα του στην 1η περίοδο (28-13). Ένα διάστημα όπου οι γηπεδούχοι «πάτησαν» γκάζι μετά το πεντάλεπτο (10-8 στο 5′) και με επιμέρους 18-7 έστειλαν τον δείκτη του σκορ στο +15. Το σκηνικό δεν άλλαξε ούτε στην 2η περίοδο του αγώνα. Μαζί με τον Μπάλντγουιν, ο Αμερικανός γκαρντ ηγήθηκε προκειμένου να ξεπεράσει η διαφορά τους 20 πόντους (53-31 στο 17′) πριν κλείσει το ημίχρονο στο +19 (55-36) για τους γηπεδούχους.

Ήταν ολοφάνερο ότι η Μακάμπι δεν είχε καμία διάθεση να διακινδυνεύσει τη νίκη και τη πρόκριση στα play off της Euroleague. Είχε επιβάλλει πλήρως τον ρυθμό και στο δεύτερο ημίχρονο του αγώνα, έχοντας ως όπλο τα περιφερειακά σουτ. Η διαφορά ήταν σταθερά πάνω από τους 20 πόντους καθ’ όλη τη διάρκεια του 3ου δεκαλέπτου (75-52 στο 26′), με τον Μπάλντγουιν να είχε πάρει τη σκυτάλη από τον συμπατριώτη του. Το ένα τρίποντο διαδέχονταν το άλλο (19/36 στο σύνολο) ενώ ο δείκτης του σκορ έφτασε και στο +30 (113-83) λίγο πριν από την ολοκλήρωση του αγώνα, ο οποίος εξελίχθηκε σε παράσταση για έναν ρόλο.

Τα δεκάλεπτα: 28-15, 55-36, 86-61, 113-85.