Ο Χεζόνια και ο Μπράουν βρέθηκαν σε τρομερή ημέρα, οδηγώντας την Ούνικς Καζάν σε μία μεγάλη νίκη μέσα στο Τελ Αβίβ, επί της Μακάμπι με 85-74.

Διπλό με… άρωμα οκτάδας για την Ούνικς Καζάν στο Ισράηλ. Η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς πήρε την πέμπτη νίκη στα τελευταία έξι ματς (μοναδική ήττα αυτή από τον Ολυμπιακό), ανέβηκε στο 8-6 και παρέμεινε για τα καλά σε τροχιά πλέι οφ. Από την άλλη μεριά, η πορεία της Μακάμπι είναι η… ακριβώς αντίθετη τις τελευταίες εβδομάδες με τέσσερις σερί ήττες και 7-7 ρεκόρ πλέον.

Οι Ρώσοι πανηγύρισαν το διπλό έχοντας έναν… σεληνιασμένο Λορένζο Μπράουν να τους καθοδηγεί, καθώς ο Αμερικανός πλέι μέρικερ έκανε σπουδαία εμφάνιση με 26 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 ασίστ. Διψήφιος ήταν και ο Μάριο Χεζόνια (14π.), που σημείωσε 9 πόντους στην κρίσιμη 4η περίοδο. Το 4ο δεκάλεπτο ήταν εκείνο που έκρινε τον αγώνα, με την Μακάμπι να μένει στους 8π. (8-22 το επιμέρους σκορ). Ο Σκότι Ουίλμπεκιν σημείωσε 18 πόντους, αλλά ήταν ο… μοιραίος των γηπεδούχων με πέντε άστοχα τρίποντα στην τελευταία περίοδο.

Ο «ζεστός» Μάριο Χεζόνια (5π., 1ασ.) έστειλε την Ούνικς σε double score νωρίς στο παιχνίδι (7-14 στο 4′), αλλά η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου βρήκε λύσεις με 8π. του Σκότι Ουίλμπεκιν (16-16 στο 6′). Οι άμυνες δεν… πρωταγωνιστούσαν ακριβώς και το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με το υψηλό 24-26.

Η 2η περίοδος μετατράπηκε σε… αποθέωση της ισοπαλίας. Το 36-36 στο 15′ έδωσε τη θέση του στο 41-41 στο 18′, με το ημίχρονο να «κλείνει» με 43-43. Ο Ουίλμπεκιν μετρούσε 13π. στο πρώτο μέρος, ενώ ο… μεγάλος αντίπαλός του, Λορένζο Μπράουν, είχε 10 πόντους και 4 ασίστ. Συνολικά, η στατιστική ήταν μοιρασμένη, κάτι που αποτυπωνόταν και στον πίνακα του σκορ.

Τα δύο «πολυβόλα» της βραδιάς, ο Ουίλμπεκιν και ο Μπράουν, συνέχισαν να… ανταλλάσσουν καλάθια και το «θρίλερ» δεν είχε τέλος στην «Menora Mivtachim Arena» (54-54 στο 25′). Η «ομάδα του λαού» βρέθηκε στο +3 στο 30′ παρά τα 13 λάθη της (66-63), με τον ηγέτη της να φτάνει τους 18 πόντους.

Το σύνολο του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, όμως, μπήκε πιο αποφασισμένο στην τελική ευθεία και με επτά σερί πόντους του επιβλητικού «Σούπερ Μάριο» πέρασε μπροστά (66-72 στο 33′). Σε εκείνο το σημείο ο Ουίλμπεκιν αστόχησε τρεις φορές πίσω από τα 6,75μ., ο Χεζόνια ήταν εξαιρετικός και στις δύο πλευρές του παρκέ και ο Μπράουν έστειλε την Ούνικς στο +8 (72-80 στο 37′), με το επιμέρους σκορ να φτάνει το 6-17. Ο Σφαιρόπουλος επιχείρησε να ανακατέψει την τράπουλα στο τελευταίο τρίλεπτο, αλλά ήταν πια αργά, με τους Ρώσους να είναι κυρίαρχοι, να φτάνουν μέχρι το 6-22 επιμέρους σκορ για το +13 (72-85) και πανηγυρίζουν τελικά το διπλό… οκτάδας (74-85).

Τα Δεκάλεπτα: 24-26, 43-43, 66-63, 74-85.

Δείτε αναλυτικά τα στατιστικά της αναμέτρησης εδώ.