Η Βιλερμπάν ήταν ανώτερη και κατάφερε να πετύχει τη πρώτη νίκη από τις 26 Φεβρουαρίου επί της Μακάμπι στο Τελ Αβίβ με 74-67, προσπερνώντας την μάλιστα στην βαθμολογία.

Έξι συνεχόμενες ήττες μετρούσε η Βιλερμπάν πριν τη σημερινή αναμέτρηση, ωστόσο έκανε το δύο στα δύο και εξασφάλισε την υπεροχή σε περίπτωση ισοβαθμίας με την Μακάμπι. Άλλωστε οι δύο ομάδες έχουν από 13 νίκες πλέον, ωστόσο οι Ισραηλινοί έχουν ένα παιχνίδι λιγότερο.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Νόρις Κόουλ με 17 πόντους. Ακολούθησαν με 9 οι Γκέρσον Γιαμπουσέλε και Αντουάν Ντιό, με τον πρώτο να έχει και 10 ριμπάουντ. Από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Ντράγκαν Μπέντερ με 15 πόντους και 8 ριμπάουντ. Από 14 πόντους πρόσθεσαν οι Τάιλερ Ντόρσεϊ και Σκότι Ουίλμπεκιν.

Τα πράγματα έδειχναν να κυλούν ιδανικά για την Μακάμπι στη πρώτη περίοδο. Οι Ισραηλινοί ξεκίνησαν το παιχνίδι με ένα σερί 7-0. Η Βιλερμπάν ισορρόπησε την κατάσταση, μειώνοντας σε 13-12 στο 7’, ωστόσο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου ξανάχτισαν μία διαφορά και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 22-14.

Το σκηνικό άλλαξε στη δεύτερη περίοδο, καθώς οι φιλοξενούμενοι πήραν στα χέρια τους τον έλεγχο του αγώνα και το καλό μομέντουμ τους έφερε μπροστά στο σκορ. Η Μακάμπι προηγήθηκε με 32-26 στο 17’, όμως οι Γάλλοι έτρεξαν ένα σερί 10-0 και έκαναν το 32-36, για να πάνε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα μπροστά με τρεις (34-37).

Οι παίκτες του Τι Τζέι Πάρκερ συνέχισαν την καλή τους εμφάνιση και στο δεύτερο μέρος. Κατάφεραν να μην χάσουν σε κανένα σημείο το προβάδισμα που πήραν για πρώτη φορά λίγο πριν το ημίχρονο. Μάλιστα, οι Γάλλοι κατάφεραν να αγγίξουν και διψήφιες διαφορές πριν το τέλος της τρίτης περιόδου, φθάνοντας δύο φορές στο +9 (46-55, 48-57).

Στη τελευταία περίοδο δεν άλλαξε κάτι, αφού οι φιλοξενούμενοι κεφαλαιοποίησαν το προβάδισμά τους και έφθασαν στο +12 (56-68) στο 36ο λεπτό. Ωστόσο, η Μακάμπι επέστρεψε και έδωσε λίγο σασπένς στο φινάλε της αναμέτρησης. Οι γηπεδούχοι κατάφεραν με ένα επιμέρους 11-2 να φέρουν τη διαφορά στους τρεις (67-70) στα 43” πριν το τέλος. Η ανατροπή όμως έμεινε στη μέση, καθώς οι Γάλλοι ήταν εύστοχοι στις βολές στο φινάλε και δεν έχασαν τη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 22-14, 34-37, 48-57, 67-74