Η Μακάμπι Τελ Αβίβ επικράτησε της Ζαλγκίρις με 76-62 και την άφησε χωρίς νίκη. Ανέβηκαν στο 4-2 οι Ισραηλινοί.

Την τρίτη συνεχόμενη νίκη της στην Euroleague πανηγύρισε η Μακάμπι, η οποία επικράτησε της Ζαλγκίρις εντός έδρας με σκορ 76-62 έχοντας σε πολύ καλή βραδιά τον Ντέρικ Ουίλιαμς, ο οποίος τελείωσε το ματς με 17π., ενώ επίσης καλοί ήταν ο Κίναν Έβανς (13π. 4ασ.), ο Τζέιμς Νάναλι (15π.) και ο Άντε Ζίζιτς (14π. 9ρ). Έτσι, η ομάδα από το Τελ Αβίβ βελτίωσε το ρεκόρ της σε 4-2, ενώ από την άλλη η ομάδα του Κάουνας παρέμεινε στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έχοντας 6 ήττες σε ισάριθμες αναμετρήσεις, με τον Μιλάκνις να είναι αυτός που ξεχώρισε με 17 πόντους.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου μπήκε πιο δυνατά στο ματς και στα πρώτα λεπτά έφτασε να προηγείται μέχρι και με 12 πόντους (14-2). Ωστόσο, κάπου εκεί οι Λιθουανοί ξεκίνησαν την αντεπίθεσή τους και με μπροστάρη τον Μιλάκνις, ο οποίος πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα πήραν το προβάδισμα (14-16) και τελείωσαν την 1η περίοδο όντας μπροστά στο σκορ με 16-20.

Mε το ξεκίνημα της 2ης περιόδου η Μακάμπι δεν άργησε να πάρει το προβάδισμα με τον Ντέρικ Oυίλιαμς (26-24). Από εκεί και έπειτα οι Ισραηλινοί δεν άφησαν το… πόδι από το γκάζι και έφτασαν ξανά τη διαφορά στους 9 πόντους, με το πρώτο ημίχρονο να λήγει με σκορ 39-30.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα του Τελ Αβίβ δεν έριξε τους ρυθμούς της και μάλιστα στην 3η περίοδο ανέβασε τη διαφορά της μέχρι και τους 14 πόντους (51-37), τελειώνοντας τελικά την περίοδο με σκορ 58-46. Με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου η Μακάμπι αύξησε ξανά τη διαφορά, φτάνοντας να είναι ακόμη και στο +19 (67-48), με τη Ζαλγκίρις να μην μπορεί να αντιδράσει και την ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνει τη νίκη τελικά με σκορ 76-62

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 39-30, 58-46, 76-62