Τα εύκολα… δύσκολα έκανε η Μακάμπι Τελ Αβίβ που αν και απώλεσε διαφορά 11 πόντων κέρδισε στο φινάλε τη Ζαλγκίρις με 84-83 στην πρεμιέρα της Euroleague, με τους Λιθουανούς να χάνουν μεγάλη ευκαιρία για το διπλό.

Πρώτος σκόρερ ο Μπόνζι Κόλσον με 16 πόντους, εξαιρετικός ο Λορένζο Μπράουν με 13 πόντους και 11 ασίστ, ενώ ο Ουέιντ Μπόλντουιν έβαλε 15 πόντους. Από την άλλη πλευρά ο Κίναν Έβανς σταμάτησε στους 17 πόντους, ο Κεβάριους Χέις στους 16 και ο Τόμας Ντίμσα στους 13.

Η επόμενη αγωνιστική (2η)

Ολυμπιακός – Ζαλγκίρις 14/10
Φενέρμπαχτσε – Μακάμπι Τελ Αβίβ (14/10)

Δυνατά ξεκίνησαν και οι δύο ομάδες στο παιχνίδι με την Μακάμπι να φτάνει στο +6 (19-13), αλλά η Ζαλγκίρις έτρεξε σερί 0-7 με τον Χέις αλλά το δεκάλεπτο έκλεισε στο 30-27 καθώς ο Χίλιαρντ είχε τις απαντήσεις. Σταδιακά οι φιλοξενούμενοι έχτισαν μια μικρή διαφορά (35-42), όμως η Μακάμπι δεν άφησε να ξεφύγει κι άλλο το σκορ, μειώνοντας σε 46-48 στο ημίχρονο.

Το σύνολο του Οντέτ Κάτας επέστρεψε στο παρκέ θέλοντας να καθαρίσει το παιχνίδι. Με αποφασιστικότητα και σερί 11-0 με τον Κόλσον μπροστάρη πήγε στο 57-50 και λίγο μετά στο 65-53, με τους Λιθουανούς πάντως να μένουν κοντά στο σκορ (71-65 στο 30′). Κόλσον, Μπόλντουιν και Μπράουν ήταν σε καλή μέρα κρατώντας απόσταση ασφαλείας, όμως το τρίποντο του Ντίμσα έκανε το ματς ξανά ντέρμπι (80-76 στο 36′) και ο ίδιος με καλάθι που μέτρησαν οι διαιτητές έδωσε το προβάδισμα στη Ζαλγκίρις με 82-83 στο 1’27” πριν το τέλος. Ο Πόιθρες έβαλε τις βολές του, ο Ντίμσα έκανε airball με τη Ζαλγκίρις να σπαταλάει την τελευταία επίθεση για να πάρει το διπλό.

Δεκάλεπτα: 30-27, 46-48, 71-65, 84-83