Για την 20ή αγωνιστική της Euroleague η Ουνικάχα Μάλαγα έχασε στο «Martin Carpena» μετά από ένα συγκλονιστικό ντέρμπι από την Μπασκόνια με 85-83, η οποία ισοφάρισε το ρεκόρ της διοργάνωσης σε τρίποντα (17).

Δυναμικά μπήκε η Μάλαγα, καθώς λίγο πριν το τέλος του πρώτου δεκάλεπτου είχε το προβάδισμα. Μετά το time out όμως, η Βιτώρια μείωσε τη διαφορά στους 2 πόντους (21-19).

Στη δεύτερη περίοδο η Βιτώρια ήταν εξαιρετική καθώς είχε το προβάδισμα και ήταν πιο αποτελεσματική έτσι πήρε κεφάλι με 27-22, έχοντας ευστοχία 81,8% στα δίποντα και 60% στα τρίποντα. Αντιθέτως η Μάλαγα είχε ευστοχία 66,7% στα δίποντα και 20% στα τρίποντα.

Στο δεύτερο ημίχρονο σταθερά πρώτη με μικρές διακυμάνσεις στη διαφορά, η Βιτώρια εξακολούθησε να είναι μπροστά στο σκορ και έτσι πήρε τη νίκη με 85-83 αν και κινδύνεψε 6 δευτερόλεπτα πριν το τέλος οπου ισοφαρίστηκε απο την Μάλαγα, αλλά με δίποντο του Τίμα κατάφερε και κέρδισε.

Πρώτος σκόρερ της Μάλαγα ήταν ο Νέντοβιτς με 19 π. και ακολούθησαν οι Σερμαντίνι με 12 π. και Μακάλουμ  με 11 π. αντίστοιχα.

Πρώτος σκόρερ της Μπασκόνια ήταν ο Γιάνις Τίμα με 17 π. και ακολούθησαν οι Γκρέιντζερ με 14, Σενγκέλια με 13 και Μπουμπουά με 10 π. αντίστοιχα.

Δεκάλεπτα: 21-19, 22-27, 64-67, 83-85