Η Φενερμπαχτσέ τα χρειάστηκε κόντρα στην Μπασκόνια, όμως στο τέλος πήρε το ροζ φύλο γώνα με σκορ 87-80. Αυτή ήταν η πρώτη νίκη των Τούρκων στη φετινή Εuroleague, που είχαν για κορυφαίο τον μαγικό Νάντο Ντε Κολό με 39 πόντους. Για τους φιλοξενουμενους ξεχώρισε ο Σενγκέλια με 18 και ο Σιλντς με 17.

Πολύ όμορφο ήταν το παιχνίδι στην πρώτη περίοδο. Οι επιθέσεις είχαν τον πρώτο λόγο κι αυτό σίγουρα βόλευε περισσότερο την Μπασκόνια, που αρέσκεται σ’έναν πιο ελεύθερο ρυθμό. Το 22-22 έκανε έξαλλο τον Ζοτς, που τα έσουρε στους παίκτες του για τα καλά.

Αυτοί με τη σειρά τους τον άκουσα και δτη δεύτερη περίοδο το παθητικό των Τούρκων ήταν 14 πόντοι. Ο Νάντο Ντε Κολο έκανε όργια στην επίθεση και με 20 πόντους, οδήγησε την ομάδα του συν τρία στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Η τρίτη περίοδος ήταν σκυλομαχία. Η Φενέρ τα περίμενε όλα από Γάλλο σταρ, ενώ η  Μπασκόνια με τους Σενγκέλια και Σιλντς, δεν άφησε τους γηπεδούχους να ξεφύγουν με μεγάλες διαφορές. το 63-58 άφηνε τα πάντα ανοιχτά με δέκα λεπτά ν’απομένουν για τη λήξη του αγώνα.

Οι Βάσκοι προσπάθησαν για τη μεγάλη ανατροπή, όμως η κακή εμφάνιση των Βιλντόζα και Τζάνινγκ, δεν άφηνε πολλές επιλογές στον Βέλιμιρ Περάσοβιτς. Η Φενέρ φαινόταν πως ήθελε περισσότερο τη νίκη και τελικά την κατέκτησε με σκορ

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 39-36, 63-58, 87-80