Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ φλέρταρε με νέα γκέλα, αλλά με παίκτη κλειδί τον Τόμας και έχοντας σε εξαιρετική μέρα τον Παπαπέτρου απέδρασε από την Ποντγκόριτσα με σκορ 67-72, για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Χωρίς να εντυπωσιάσουν με την εμφάνιση τους, οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ πήραν στο Μαυροβούνιο την πολυπόθητη πρώτη εκτός έδρας νίκη, στη διοργάνωση. Το “τριφύλλι” ενώ έδειχνε να πατάει καλά στο παρκέ αντιμετώπιζε προβλήματα στη διαχείριση του σκορ και στο να κρατήσει τη διαφορά. Ένα ξέσπασμα στα τελευταία λεπτά της αναμέτρησης ήταν αυτό που το έσωσε και το έβγαλε από τη δύσκολη θέση της ήττας. Ο Τόμας με 14 πόντους και 4/5 τρίποντα ήταν ο κορυφαίος για τους “πράσινους”. Παπαπέτρου (13 πόντοι, 6 ριμπάουντ) και Καλάθης (10 πόντοι, 9 ασίστ, 4 ριμπάουντ) βοήθησαν με το δικό τους τρόπο.

Το ματς:

Το παιχνίδι ξεκίνησε με τον Παναθηναϊκό να έχει τον έλεγχο και να επιβάλει το ρυθμό του. Με καλή άμυνα στο λόου ποστ και το κοντό σχήμα οι “πράσινοι” προηγήθηκαν με 6-9. Γρήγορα όμως τα λάθη τους άρχισαν να κάνουν την εμφάνιση τους. Τρία λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου η Μπουντούτσνοστ προηγήθηκε για πρώτη φορά. Τρίποντο από τον Ιβάνοβιτς και 11-9. Η είσοδος του Παπαγιάννη έδωσε σημαντικές ανάσες και λύσεις τόσο σε άμυνα όσο και σε επίθεση. Αlley-oop κάρφωμα για τον “μικρό” του “τριφυλλιού”, καλή άμυνα από τον Καλάθη που σκόραρε στο transition και το σκορ άλλαξε σε 13-16. Χαρακτηριστικό είναι πως όλοι οι πόντοι που πέτυχε ο Παναθηναϊκός στην πρώτη περίοδο ήταν μέσα από την ρακέτα. Η πρώτη περίοδος τελείωσε με το σκορ στο 15-18.

Το δεύτερο δεκάλεπτο ξεκίνησε το ίδιο δυναμικά. Με σουτ του Τόμας η διαφορά αυξήθηκε στο +9 (15-24). Αυτό δεν επηρέασε τους γηπεδούχους που βρήκαν τον τρόπο και μείωσαν σε 23-26. Τα τελευταία πέντε λεπτά ήταν αμφίρροπα. Η αντίπαλη άμυνα δεν είχε ισορροπία, οι “πράσινοι” όμως δεν μπορούσαν να το εκμεταλλευτούν χάνοντας ελεύθερα σουτ και έχοντας λιγότερες ευκαιρίες να πετύχουν καλάθι στο transtition. Το ημίχρονο τελείωσε με την Μπουντούτσνοστ να έχει βρει τα πατήματά της, να αντεπιτίθεται και να φτάνει το ματς στα ίσα (31-31).

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν παρακολουθήσαμε κάτι διαφορετικό. Οι γηπεδούχοι εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη του Παναθηναϊκού, έμειναν κοντά στο σκορ και καλύπτοντας τη μικρή διαφορά κατάφεραν όχι μόνο να ισοφαρίσουν αλλά και να προηγηθούν (38-35). Δύο διαδοχικά τρίποντα του Λοτζέσκι έδωσαν ανάσα στους “πράσινους” (41-41). Καλάθης και Γκίστ πήραν τη σκυτάλη γράφοντας το +4 (46-50). Το τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε τις δυο ομάδες να πηγαίνουν στους πάγκους με το 47-50.

Με τρία άστοχα σουτ ξεκίνησαν τα τελευταία δέκα λεπτά για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ. Ευτυχώς Λεκαβίτσιους και Τόμας “το πήραν πάνω τους” και με ένα σερί έκαναν το +7 (49-56). Διαδοχικά σουτ και βολές τόσο απ’ την μια όσο και από την άλλη ομάδα έφτασαν το σκορ στο 53-58, σε ένα παιχνίδι με αργό ρυθμό. Πέντε λεπτά πριν το φινάλε, σε ένα ρεσιτάλ πόντων Παπαπέτρου, Τόμας και Παππάς εκτόξευσαν τη διαφορά στο +13 (55-68). Η Μπουντούτσνοστ παρ’ όλα αυτά δεν το έβαλε κάτω. Με επτά σερί πόντους και τον Εντουϊν Τζάκσον να μην χάνει σουτ μείωσε από τους 13 στους 6 (62-68). Ένα τρίποντο του Ιβάνοβιτς στα 50” (67-71) ταρακούνησε την “πράσινη” άμυνα. Το τελικό 67-72 πρέπει να προβληματίσει τους “πράσινους” για τον τρόπο που ήρθε και να τους βάλει σε σκέψεις για τον τρόπο που διαχειρίζονται τα παιχνίδια.

Τα δεκάλεπτα: 15-18, 31-31, 47-50, 67-72