Ο Ερυθρός Αστέρας έβαλε δύσκολα στη Μονακό, όμως αυτή κατάφερε να επικρατήσει με 70-62, χάρις στον εκπληκτικό Άλφα Ντιαλό.

Στην πρώτη περίοδο οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκορ μέχρι το 5′ (10-10), με τη Μονακό να κάνει ένα σερί 8-0 και με πρωταγωνιστή τον Άντζτουσιτς, που ολοκλήρωσε το δεκάλεπτο με 8 πόντους, να παίρνει προβάδισμα με 18-10 στο 9 και το δεκάλεπτο να ολοκληρώνεται με το σκορ στο 21-12 υπέρ των Γάλλων, με τον Κούζμιτς να είναι μοναδική αιχμή του δόρατος στην επίθεση των Σέρβων, έχοντας του μισούς πόντους (6 π.).

Στην έναρξη της δεύτερης περιόδου οι Μονεγάσκοι έστειλαν για πρώτη φορά το παιχνίδι στο +10 (29-19) στο 13′, όμως στη συνέχεια ο Ερυθρός Αστέρας «έτρεξε» ένα σερί 5-0 και μείωσε το σκορ σε 29-24 στο 14′, ενώ στη συνέχεια, με τον Ουόλτερς να παίρνει… φωτιά και να σημειώνει 10 πόντους, έφερε το ματς σε… απόσταση βολής (31-30 στο 16′), για να απαντήσει η Μονακό με σερί 4-0 και να διαμορφώσει το 35-30 στο 17′, με τον Χολ να ανεβάζει κατακόρυφα την απόδοσή του και να φτάνει τους 9 πόντους και το πρώτο μέρος να ολοκληρώνεται με 41-36.

Στα πρώτα λεπτά της τρίτης περιόδου ο Ερυθρός Αστέρας πήρε για πρώτη φορά προβάδισμα στο ματς με 41-43 στο 22′, με τον Ουόλτερς να συνεχίζει το επιθετικό του κρεσέντο, έχοντας 16 πόντους με 7/7 δίποντα και 2/2 βολές, χωρίς να χάσει σουτ μέχρι εκείνο το σημείο του αγώνα. Στη συνέχεια το ματς βρήκε νέο πρωταγωνιστή, με τον Ντιαλό να βγαίνει μπροστά, να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με 14 πόντους, 7 ριμπάουντ, 2 ασίστ και 1 κλέψιμο και να δίνει το προβάδισμα στο τέλος των 30 λεπτών στη Μονακό με 56-53.

Η Μονακό κατάφερε να πάρει διαφορά 5 πόντων (60-55) στο 33′, με προσωπικές ενέργειες του Μοτεγιούνας, που έκανε τη ζημιά στη ρακέτα του Ερυθρού Αστέρα, που είχε 16 ως τότε. Οι Γάλλοι βρέθηκαν να κερδίζουν με 65-59 στο 36′, έχοντας σαφές προβάδισμα στην τελική ευθεία της αναμέτρησης. Ο Ερυθρός μείωσε σε 65-62 με 1:44 να απομένουν για τη λήξη, αλλά ο Ντιαλό με 1/2 βολές έκανε το 66-62 στο 1:22 για το τέλος. Ο Αμερικανός φόργουορντ και πάλι από την γραμμή των βολών πήγε το σκορ στο 68-62 στα 28″, με τη Μονακό να φτάνει τελικά σε μία αγχωτική νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 21-12, 41-36, 56-53, 70-62