Με άμυνα που… έσπαγε κόκκαλα πήρε σπουδαία νίκη η Μονακό!

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς επικράτησε εντός έδρας με σκορ 76-69 της Φενέρμπαχτσε, πιάνοντάς τη στο 15-10 και παίρνοντας μια νίκη που τη βάζει ξανά γερά στο κόλπο της τετράδας!

Παρόλο που ο τουρκικός σύλλογος είχε το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, οι Μονεγάσκοι έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο στην τέταρτη περίοδο και κράτησαν τη Φενέρ χωρίς καλάθι εντός πεδιάς για 8,5 ολόκληρα λεπτά! Κάπως έτσι, με ένα επιμέρους 21-8 στο τελευταίο δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πήραν τη σπουδαία νίκη.

Κορυφαίος των νικητών με 23 πόντους, 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ ήταν ο Μάικ Τζέιμς, ενώ 16 πόντους μέτρησε ο Έλι Οκόμπο και 15 ο Τζον Μπράουν, που είχε και 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε με 12 πόντους ο Σερτάτς Σανλί, ενώ 10 πόντους, 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ είχε ο Νικ Καλάθης.

Το ματς

Oι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά με τον Τζέιμς να μπαίνει καλά στο παιχνίδι, σημειώνοντας συνεχόμενους πόντους για το 6-3. Σταδιακά, οι φιλοξενούμενοι άρχισαν να βρίσκουν ρυθμό με Καλάθη και Παπαγιάννη, παίρνοντας το προβάδισμα (6-8), ενώ ο Γουίλμπεκιν ευστόχησε από μακριά για το 8-13. Ο Αμερικανός με τούρκικο διαβατήριο συνέχισε στους ίδιους ρυθμούς για το 10-18, με τη Μονακό να βγάζει αντίδραση δια χειρός Τζέιμς, πλησιάζοντας στο 17-20. Ο Μότλεϊ έβαλε γκολ φάουλ διαμορφώνοντας το 17-23, ενώ η πρώτη περίοδος έληξε 21-25 με δύο βολές του Οκόμπο.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, η τουρκική κυριαρχία συνεχίστηκε. Ο Μότλεϊ ανέβασε τη διαφορά ξανά στους 8 από κοντά (21-29), με τους Μονεγάσκους να πλησιάζουν προσωρινά στο καλάθι χάρη σε συνεχόμενους πόντους του Οκόμπο και ένα καλάθι του Μπράουν (27-29). Η Φενέρ δεν… μάσησε και άρχισε σταδιακά να επεκτείνει το προβάδισμά της, με τους Γουίλμπεκιν και Παπαγιάννη να τη φέρνουν στο 27-38. Οι γηπεδούχοι απάντησαν με ένα δικό τους επιμέρους 7-0 μειώνοντας σε 34-38 με Τζέιμς και Μοτιεγιούνας, όμως ο Νουά τους… έκοψε τη φόρα με τρίποντο για το 34-41. Ο Γάλλος φόργουρντ ευστόχησε γι’ άλλη μία φορά, υπογράφοντας το 36-44 του ημιχρόνου.

Το ματς συνέχισε να έχει την ίδια μορφή και στο δεύτερο μέρος. Η Μονακό έψαχνε διαρκώς τον τρόπο να πάρει τα ηνία από τη Φενέρ, όμως οι Τούρκοι είχαν πάντα την απάντηση και διατηρούσαν το προβάδισμά τους. Ο Μπράουν με τον Λόιντ μείωσαν σε 45-48, όμως ο Καλάθης έβαλε δύο συνεχόμενα τρίποντα και αποκατέστησε την τάξη (45-54). Ο Μπράουν συνέχισε να… παίζει μόνος του και έβαλε 5 προσωπικούς πόντους για το 50-54, με τους Καλάθη και Σανλί να υπογράφουν το 53-59. Η τρίτη περίοδος έληξε 55-61 με δύο βολές του Σανλί.

Η κατάσταση διαφοροποιήθηκε εντελώς στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Σανλί ανέβασε προσωρινά τη διαφορά στους 7 με τρίποντο (57-64), όμως από εκεί και πέρα ο Τζέιμς πήρε… ξανά το όπλο του, πετυχαίνοντας 5 σερί πόντους για το 62-64. Ο Μπιμπέροβιτς έκοψε προσωρινά τη φόρα των γηπεδούχων, ωστόσο ο Τζέιμς συνέχισε με άλλους 5 δικούς του πόντους δίνοντας το προβάδισμα στους Μονεγάσκους (69-66). H γαλλική ομάδα έσφιξε ακόμη περισσότερο την άμυνά της και δεν δεχόταν καλάθι… με τίποτα, με αποτέλεσμα να βρεθεί στο +7 χάρη σε Χολ και Μπράουν (74-67). Η Φενέρ έμεινε για πάνω από 7 λεπτά χωρίς καλάθι εντός πεδιάς, με τον Μοτιεγιούνας να στέλνει τη διαφορά στους 9 (76-67).

Τα δεκάλεπτα: 21-25, 36-44, 55-61, 76-69