Η Μπαρτσελόνα χρειάστηκε την παράταση για να επιβληθεί της αξιόμαχης Μονακό με 85-81 στο Πριγκιπάτο, συνεχίζοντας με το απόλυτο (4/4) στην Euroleague.

Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα τους Σαρούνας Γιασικεβίτσιους ήταν ο… διπλός Μπράντον Ντέιβις, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 27 πόντους (10/15 δίποντα) και 10 ριμπάουντ, όντας και ο παίκτης που έστειλε το ματς στη παράταση.

Η Μπαρτσελόνα συνεχίζει αήττητη στη φετινή Euroleague, με τη Μονακό να γνωρίζει τη δεύτερη ήττα της στη διοργάνωση.

Πέρα από τον Ντέιβις, σε πολύ καλή βραδιά ήταν για τους Καταλανούς και ο Νίκολα Μίροτιτς με 12 πόντος, ενώ άλλους 12 πρόσθεσαν οι Νικ Καλάθης και Νίκολας Λαπροβίτολα.

Από πλευράς Μονακό πρωταγωνιστής ήταν και πάλι ο Μάικ Τζέιμς, με 16 πόντους, ενώ 15 πρόσθεσε ο Ουίλ Τόμας. Στους 10 ο Λέο Βέστερμαν.

Στην πρώτη περίοδο η Μονακό ήταν εντυπωσιακή, με τον Ουίλ Τόμας να ηγείται στο σκοράρισμα με 9 πόντους και την γαλλική ομάδα να έχει πάρει προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου. Μοναδική αξιόπιστη λύση για την Μπαρτσελόνα ο Νίκολα Μίροτις, που είχε 6 πόντους και αποτελούσε τη μοναδική «πηγή» κινδύνου για τους Ισπανούς.

Η Μονακό προηγήθηκε με 7-2 μόλις στο 2′, με την Μπαρτσελόνα να μειώνει στον πόντο (11-10) στο 5′, αλλά στη συνέχεια τον Τόμας να παίρνει το «όπλο» του και να δίνει προβάδισμα 10 πόντων στους Μονεγάσκους στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους προσπάθησαν να πλησιάσουν στο σκορ, με τους Ντέιβις και Καλάθη να παίρνουν την «μπαγκέτα» από τον Μίροτιτς και την Μπαρτσελόνα να πλησιάζει στο 15′ στους 5 πόντους. Στη συνέχεια στο παιχνίδι ισορρόπησε εντελώς, με τους Καταλανούς να μειώνουν σε 32-31 στο 8′ και το τέλος του ημιχρόνου να βρίσκει τη Μονακό μπροστά με 35-31.

Στην τρίτη περίοδο η Μπαρτσελόνα θυμήθηκε τον καλό τη εαυτό, με τους παίκτες του Γιασικεβίτσιους να επιστρέφουν στο προβάδισμα, με τον Ντέιβις να είναι ο πρωταγωνιστής, έχοντας 17 πόντους (6/11 δίποντα, 1/1 τρίποντο) στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου. Οι Καταλανοί μείωσαν σε 37-36 στο 24′, ενώ στη συνέχεια πήραν και το προβάδισμα με 52-54 στο 29′, για να λήξει το τρίτο δεκάλεπτο με τους Ισπανούς στο 54-56.

Η τέταρτη περίοδος ήταν πραγματικό θρίλερ, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται στο προβάδισμα και το τελικά το παιχνίδι να… οδηγείται στην παράταση. Η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 56-59 στο 34, όμως στη συνέχεια η Μονακό πέρασε και πάλι μπροστά με 65-64 στο 37′.

Τα τελευταία λεπτά θα νόμιζε κάποιος ότι ό ένας χάριζε στον άλλον τη νίκη, με τους Μονεγάσκους να προηγούνται με 74-71 στο 39′ και τον Ντέιβις να μειώνει σε 74-73. Ο Βέστερμαν ευστόχησε σε μία βολή για το 75-73 στα 12″ και τον Ντέιβις να «χτυπάει» και πάλι για το 75-75 και την παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπαρτσελόνα πέτυχε 10 πόντους, δέχθηκε 6 και κατάφερε έστω και πολύ δύσκολα να πάρει το ματς. Οι Καταλανοί προηγήθηκαν με 79-82 στο 43′, με τη Μονακό να μειώνει σε 81-82 στο 44′, αλλά τους Ισπανούς να είναι πιο ψύχραιμοι στα κομβικά σημεία και να παίρνουν τη νίκη με 81-85.

Τα δεκάλεπτα: 22-12, 35-31, 54-56, 75-75 (κ.δ.), 81-85