Η Ρεάλ Μαδρίτης δυσκολεύτηκε απίστευτα στο Μονακό, όμως μετά από δύο παρατάσεις, κατάφερε να πάρει ένα σημαντικό διπλό με 90-84.

Η Μονακό έφτασε πολύ κοντά στη νίκη, όμως σε δύο περιπτώσεις πέταξε τις ευκαιρίες που είχε και στο τέλος ξέμεινε από δυνάμεις. Για τους νικητές νταμπλ-νταμπλ έκαναν οι Γιαμπουσέλε (18π., 10ριμπ.) και Πουαριέ (10π., 14ριμπ.), με τον Ερτέλ να ακολουθεί (10π., 9ασ.), ενώ για τους γηπεδούχους οι Μπέικον και Ντιαλό είχαν από 19 πόντους, με τον Μοτεγιούνας να έχει 10 πόντους και 11 ριμπάουντ.

Με αυτή τη νίκη η πρωτοπόρος Ρεάλ (έβδομη σερί νίκη) ανέβηκε στο 18-3, ενώ οι Μονεγάσκοι έπεσαν στο 10-12 και οριακά εκτός οκτάδας. Στην επόμενη αγωνιστική (24η) η Μονακό παίζει στην Αθήνα με τον Παναθηναϊκό (1 Φεβρουαρίου) και την επόμενη μέρα η Ρεάλ φιλοξενεί τον Ολυμπιακό.

ΞΥΠΝΗΣΕ ΜΕ ΓΙΟΥΛ Η ΡΕΑΛ

Στο καλό ξεκίνημα της Ρεάλ απάντησε άμεσα η Μονακό και με σερί 9-0 πήγε στο 12-7 χάρη σε πόντους του Ντιαλό κλείνοντας την περίοδο στο 18-16. Ο πρώην παίκτης του Λαυρίου συνέχισε να σκοράρει, ο Μπέικον έβαλε το… λιθαράκι του για το 27-19, με τον Γιουλ να αποφασίζει να το πάρει πάνω του και με δικούς του 7 σερί πόντους έβαλε τη Ρεάλ μπροστά με 28-29. Οι φιλοξενούμενοι έλεγχαν τα ριμπάουντ (14-20), όμως τα 9 λάθη στο ημίχρονο δεν τους άφηναν να πάρουν τη διαφορά που ήθελαν, με το ημίχρονο να λήγει στο 34-35.

ΑΝΑΤΡΟΠΗ Η ΜΟΝΑΚΟ, ΑΛΛΑ…

Ερτέλ και Γιαμπουσέλε έδωσαν αέρα 8 πόντων στην Ρεάλ (41-49), όμως η Μονακό δεν τα παράτησε. Με Άντζουσιτς, Τόμας και σερί 9-0 γύρισε το παιχνίδι (57-56 στο 30′). Έχοντας αποκτήσει ψυχολογία και παίζοντας αποφασιστική άμυνα, η Μονακό με προσωπικούς σερί πόντους του Μπέικον έφτασε στο 66-60 (38), με τη “Βασίλισσα” να κάνει το ένα λάθος μετά το άλλο στην επίθεση. Ωστόσο, δύο αναπάντητα τρίποντα από Γιαμπουσέλε και Φερνάντεθ έφεραν το ματς στα ίσια (66-66 στο 39′), με την τελευταία επίθεση να πηγαίνει στα χέρια του Μπέικον, ο οποίος όμως αστόχησε στο τρίποντο… νίκης.

ΑΝΤΕΞΕ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΑΡΑΤΑΣΗ Η ΡΕΑΛ

Στην παράταση το προβάδισμα άλλαξε τρεις φορές χέρια, η Μονακό έκανε το 75-70 με Τζέιμς και Ντιαλό στο 44′, αλλά και πάλι η Ρεάλ, όπως και στην κανονική διάρκεια, αντέδρασε, ισοφαρίζοντας σε 75-75 χάρη στους Πουαριέ και Ταβάρες. Οι ψηλοί σκόραραν μέσα στη ρακέτα, με τον δεύτερο να κόβει και το τελευταίο τρίποντο που επιχείρησε ο Τζέιμς. Τα σημάδια της κούρασης άρχισαν να γίνονται πλέον εμφανή στη δεύτερη παράταση για τους γηπεδούχους, κάτι που εκμεταλλεύτηκε η Ρεάλ και έχοντας περισσότερες επιλογές και βάθος στον πάγκο, ξέφυγε με 80-85 (τρίποντο Τέιλορ) στο 48′. Ο Άντζουσιτς έχασε το τρίποντο και ο Ντεκ με καλάθι και φάουλ (81-88) έκρινε το παιχνίδι στα 36” πριν το φινάλε…

Δεκάλεπτα: 18-16, 34-35, 57-56, 66-66 (κ.δ.), 75-75 (α’ παρ.), 84-90