Η Μπάγερν μπορεί να μην έθελξε με την απόδοση της, ωστόσο ο Ερυθρός Αστέρας βρέθηκε σε αρκετά κακό επιθετικά βράδυ, πήρε τη νίκη επί των Σέρβων (74-59) και παρέμεινε στη δεύτερη θέση με ρεκόρ 5-2.

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικούσε δάφνες… ποιότητας και θεάματος, η Μπάγερν ήταν ανώτερη και στο τέλος πάτησε… γκάζι παίρνοντας την 5η νίκη της στη διοργάνωση, απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα.

Από τους νικητές οι Μπόλντγουιν και Ουάιλερ-Μπαμπ με 15 πόντους έκαστος, ήταν αυτοί που πρωταγωνίστησαν, αλλά και ο Ρέινολτς κυριάρχησε στον τομέα των ριμπάουντ με 11. Από τους ηττημένους ο Τζόνι Ο’ Μπράιαντ με 17 πόντους ταλαιπώρησε περισσότερο την άμυνα της Μπάγερν.

Στο ξεκίνημα Μπάγερν και Ερυθρός Αστέρας μπήκαν αρκετά δυναμικά στην αναμέτρηση έχοντας μάλιστα αρκετά καλά ποσοστά ευστοχία από τα 6.75. Μπάλντγουιν και Γκραντ έδωσαν αρχικά ένα μικρό προβάδισμα στους γηπεδούχους (7-2), όμως ο Λάνγκστον Χολ με 2/2 τρίποντα έβαλε τους Σέρβους σε θέση οδηγού (7-8). Οι Μπόλντγουιν και Γκραντ όμως συνέχιζαν ακάθεκτοι και με δύο εύστοχα δίποντα του Ρέινολντς στο τέλος της περιόδου βρέθηκαν να προηγούνται με τέσσερις πόντους (18-14).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες δυσκολεύτηκαν να βρουν ρυθμό επιθετικά, με την Μπάγερν να είναι στο μεγαλύτερο μέρος σε θέση οδηγού κυρίως με τους Μπόλντγουιν και Νέντοβιτς. Από τα μισά της περιόδου και έπειτα και με μπροστάρη τον Ο΄ Μπράιαντ ο Ερυθρός Αστέρας πέρασε μπροστά στο σκορ (26-31). Ο Μπόλντγουιν ωστόσο που παράλληλα έγινε διψήφιος (11π), κατάφερε και έδωσε και πάλι το προβάδισμα στους γηπεδούχους λίγο πριν πάνε οι δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα (33-31).

Με τους Τόμας και Λούσιτς, η Μπάγερν στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου προηγήθηκε με επτά πόντους (38-31), όμως τρία συνεχόμενα τρίποντα από τους Χολ, Ουάλντεν και Γιάγκοτιτς έβαλαν και πάλι μπροστά τους φιλοξενούμενους. Λόιντ και Ο’ Μπράιαντ προσέφεραν επιθετικά σε αυτό το σημείο και κρατούσαν τον Ερυθρό Αστέρα σε θέση οδηγού. Δύο αβίαστα λάθη των φιλοξενούμενων έδωσαν την ευκαιρία στη Μπάγερν να προηγηθεί και πάλι (49-46) και με τους Τζόνσον αλλά και ένα τρίποντο του Μπόλντγουιν να βρεθεί προηγούμενη με 55-51 στο τέλος της περιόδου.

Άστοχες και νευρικές μπήκαν και οι δύο ομάδες στο τελευταίο δεκάλεπτο, ενδεικτικό είναι ότι για δυόμιση λεπτά δεν είχε καταφέρει να σκοράρει καμία από τις δύο. Η Μπάγερν βρήκε σκορ με τους Σίσκο και Ουάιλερ – Μπαμπ από τα 6.75, με τον Ερυθρό Αστέρα να απαντά με τους Ουόλντερ και Ο’ Μπράιαντ από τη γραμμή των βολών (61-56). Από εκεί και έπειτα η Μπάγερν έχοντας περισσότερες δυνάμεις και λύσεις, αύξησε σταδιακά τη διαφορά της και τελικά πήρε την πέμπτη της νίκη στη διοργάνωση με 74-59.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 33-31, 55-51, 74-59