Με τον Μάικ Τζέιμς να σκοράρει 26 πόντους και τη Μονακό με…70% στα εύστοχα τρίποντα, πήρε ένα σημαντικό διπλό στο Μόναχο (83-78 την Μπάγερν), με το οποίο μπήκε ξανά στο κυνήγι των πλέι οφ της Euroleague.

Η ομάδα του Σάσα Ομπράντοβιτς έφυγε με την νίκη από τη Γερμανία και έπιασε το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι στο 8-11 της βαθμολογίας. Αυτή ήταν η 4η ήττα στα τελευταία πέντε ματς για τους γηπεδούχους, οι οποίοι δεν βρίσκονται σε καλό μομέντουμ. Έτσι, οι Γάλλοι έφτασαν μια νίκη μακριά από την οκτάδα (9-9 το ρεκόρ της Αναντολού Εφές με λιγότερα παιχνίδια βέβαια).

Για να έρθει αυτό το διπλό οι Μονεγάσκοι χρειάστηκαν μια σούπερ εμφάνιση του Μάικ Τζέιμς, που ήταν ορεξάτος από νωρίς και μέτρησε 26 πόντους (5/7 τρίποντα), 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, καθώς και το σκοράρισμα των Ντανίλο Άντζουσιτς (16π.), Ντονάτας Μοτεγιούνας (10π.) και Ντουέιν Μπέικον (11π.). Συνολικά, οι φιλοξενούμενοι σούταραν με το ασύλληπτο 70% πίσω από τη γραμμή του τριπόντου (12/17) και έφτασαν στην επικράτηση. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο… σεληνιασμένος Κόρεϊ Ουόλντεν (26π., 6ασ., 4κλ.) και ο πάντα σταθερός Βλάντιμιρ Λούσιτς (14π.).

Το ξεκίνημα ήταν μοιρασμένο (8-10 στο 5′), με τον Κόρεϊ Ουόλντεν να βγαίνει μπροστά από νωρίς (11π. στο 8′). Οι γηπεδούχοι, όμως, είχαν συνολικά κακά ποσοστά και οι Μονεγάσκοι κράτησαν το μικρό προβάδισμα (18-19 στο 10′). Ο Μάικ Τζέιμς είχε 8 πόντους, 1 ριμπάουντ και 1 ασίστ στην 1η περίοδο.

Στη συνέχεια, οι παίκτες του Αντρέα Τρινκιέρι βρήκαν ρυθμό μέσα από την άμυνά τους (2κλ. ο Κέισι Ρίβερς) και τα διαδοχικά τρίποντα (35-28 στο 15′). Όμως, η γαλλική ομάδα… απάντησε άμεσα. Πρώτα κάλυψε τη διαφορά από τη γραμμή των ψηλών της (35-35 στο 18′) και έπειτα πέρασε μπροστά με το σερί της να φτάνει το 12-0 (35-40 στο ημίχρονο με τρίποντο του Τζέιμς).

Ο Ντανίλο Άντζουσιτς έκανε το step up στην επανάληψη και κράτησε το σύνολο του Σάσα Ομπράντοβιτς μπροστά (40-46 στο 25′). Μάλιστα, δια χειρός Ντουέιν Μπέικον η Μονακό πήγε στο +8 (51-59 στο 29′), αλλά ένα σημαντικό τρίποντο του Βλάντιμιρ Λούσιτς φάνηκε να δίνει… ανάσες στους Γερμανούς (54-59). Τελικά, ο ασταμάτητος Τζέιμς (18π. στο 30′) έστειλε ξανά τους φιλοξενούμενους σε… διαφορά ασφαλείας στο φινάλε του 3ου δεκαλέπτου, με ακόμα ένα σουτ πίσω από τα 6,75μ. (54-62).

Ο κομβικός Ντονάτας Μοτεγιούνας έστειλε την Μονακό στην πρώτη διψήφια διαφορά του αγώνα στο 32′ (56-66) και οι Βαυαροί προσπάθησαν να αντιδράσουν. Όμως, δυο σημαντικά τρίποντα του Ουόλντεν και του Ρίβερς στο 34′ βρήκαν σίδερο και η… επιστροφή στο ματς έμεινε στην μέση. Ο εξαιρετικός Τζέιμς βρήκε ακόμα ένα τρίποντο (61-71 στο 35′) με την Μονακό να φτάνει το 78% με 11/14 3π. σε εκείνο το σημείο και στην τελική ευθεία τίποτα δεν άλλαξε, παρά την προσπάθεια των αθλητών του Τρινκιέρι να ανατρέψουν τα δεδομένα. «Κλειδί» για το τελικό διπλό, φυσικά, ήταν ένα ακόμα τρίποντο του Τζέιμς με 72” στο ρολόι, το οποίο «σφράγισε» το διπλό (78-83).

Τα Δεκάλεπτα: 18-19, 35-40, 54-62, 78-83.