Η Μπάγερν Μονάχου, με όπλο το τρίποντο, υπέταξε την Ζαλγκίρις και επικράτησε με 74-65.

Με αυτή τη νίκη η Μπάγερν ανέβηκε στο 8-10, ενώ η Ζαλγκίρις έπεσε στο 3-14. Την Πέμπτη (13/1) η Μπάγερν υποδέχεται τη Μονακό, ενώ το ματς της Ζαλγκίρις με τον Ερυθρό Αστέρα έχει αναβληθεί λόγω κορωνοϊού.

ΕΦΤΑΣΕ ΣΤΟ +8 Η ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ

Νευρικό ήταν το ξεκίνημα για τις δύο ομάδες, με την Μπάγερν χάρη στην επιθετική ευχέρεια του Ουόλντεν να κάνει το 11-5 με σερί 8-0 και να κλείνει την περίοδο στο 16-15.

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμά τους έως το 19-17, με τους Νέμπο και Ουέμπστερ να αναλαμβάνουν δράση και να στέλνουν τη Ζαλγκίρις στο +8 (23-31). Ωστόσο, δύο σερί τρίποντα του Λούτσιτς και ακόμα ένα από τον Ομπστ έφεραν τους Βαυαρούς ξανά μπροστά στο ημίχρονο με 34-33.

ΜΕΤΑ ΤΟ +10 «ΚΑΘΑΡΙΣΕ» Η ΜΠΑΓΕΡΝ

Στη συνέχεια Τόμας και Γιάραμαζ έκαναν το 45-37 και με τρίποντο ο Λούσιτς διαμόρφωσε το 52-42, με την Μπάγερν να δείχνει διάθεση να τελειώσει το παιχνίδι. Η Ζαλγκίρις χάρη στους Καλνιέτις και Λεκαβίτσιους έμεινε κοντά στο σκορ (61-56 στο 31’), όμως και πάλι με όπλο τα τρίποντα (Γιάραμαζ και Ουέιλερ-Μπαμπ) η ομάδα του Τρινκιέρι δημιούργησε ξανά διψήφια διαφορά (72-58 στο 35’).

Με δύο γρήγορα καλάθια του Ουλανόβας οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 72-62, αλλά δεν εκμεταλλεύτηκαν την επιθετική αφλογιστία της Μπάγερν για να ροκανίσουν κι άλλο τη διαφορά, με αποτέλεσμα στο 1’ πριν το φινάλε το σκορ να είναι στο 74-65.

Δεκάλεπτα: 16-15, 34-33, 61-54, 74-65