Ανώτερη σε όλη τη διάρκεια του αγώνα η Μπαρτσελόνα κέρδισε στο Μόναχο την Μπάγερν με 84-73 για την 3η αγωνιστική της Euroleague, έχοντας σύμμαχο την ευστοχία στα τρίποντα (50%).

Με αυτή τη νίκη η Μπαρτσελόνα, που είχε 13/26 τρίποντα, βελτίωσε το ρεκόρ της σε 3-1, ενώ η Μπάγερν έμεινε χωρίς νίκη (0-3). Στην επόμενη αγωνιστική η Μπάγερν φιλοξενεί την Αρμάνι Μιλάνο (20/10) και την ίδια μέρα η Μπαρτσελόνα παίζει στην έδρα της Ζαλγκίρις.

Για τους νικητές επιθετικά ξεχώρισαν οι Νίκο Λαπροβίτολα, Άλεξ ΑΜπρίνες και Γιαν Βέσελι, ενώ από την άλλη πλευρά ο Ογκουστίν Ρούμπιτ είχε 19 πόντους και ο Κάσιους Ουίνστον 11.

Ο «τρίποντος» Αμπρίνες έκανε τη διαφορά

Η Μπαρτσελόνα μπήκε στο παιχνίδι θέλοντας να επιβάλει από την αρχή τον δικό της ρυθμό. Προηγήθηκε 7-11, όμως δεν κατάφερε να ανοίξει κι άλλο τη διαφορά, με την Μπάγερν να μένει κοντά στο σκορ χάρη στον Ρούμπιτ και να κλείνει την πρώτη περίοδο σε απόλυτη ισορροπία (18-18).

Οι Μπλαουγκράνα επέμειναν στο πλάνο τους, ανέβασαν την ένταση και με σερί 0-8 έφτασαν στο 22-29, με τον Αμπρίνες να πετυχαίνει 4/4 τρίποντα για το 26-33. Και πάλι όμως οι γηπεδούχοι, με σύμμαχο το κοινό τους αλλά και τις βολές (10/10 έναντι 1/2) είχαν τις απαντήσεις για να μειώσουν σε 34-37 στο ημίχρονο.

Σταθερά στους 10+ πόντους η Μπαρτσελόνα

Με όπλο τα τρίποντα (δύο ο Λαπροβίτολα, ένα ο Σατοράνσκι) η Μπαρτσελόνα κατάφερε να ξεφύγει γρήγορα με 36-48. Λούσιτς και Γιάραμαζ έφεραν την ομάδα τους στο 41-48 δίνοντας ελπίδες επιστροφής, όμως και πάλι τα τρίποντα «μίλησαν» για τους παίκτες του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους. Σανλί, Λαπροβίτολα και Τόμπι έκαναν το 45-61 μέσα σε τρία λεπτά με την τρίτη περίοδο να λήγει στο 53-65.

Ωστόσο η Μπάγερν δεν εγκατέλειπε. Με μπροστάρη τον Λούσιτς και τον Ουίνστον να βοηθάει έγινε το 64-72, όμως η Μπαρτσελόνα έχοντας πολλές επιθετικές λύσεις διατηρούσε απόσταση ασφαλείας. Το 68-78 στο 36’ έμεινε αναλλοίωτο στα επόμενα δύο λεπτά και το καλάθι του Αμπρίνες ουσιαστικά τελείωσε το παιχνίδι…

Δεκάλεπτα: 18-18, 34-37, 53-65, 73-84