Ο Έντι Ταβάρες σκέπασε για ακόμη μια αναμέτρηση τα καλάθια, ήταν ο απόλυτος πρωταγωνιστής στο Μόναχο (26 πόντους και 9 ριμπάουντ και οδήγησε την Ρεάλ στο 81-76 επί της Μπάγερν στην παράταση.

Η Ρεάλ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μετά το 6-8 στο 4ο λεπτό κατάφερε να κάνει ένα καλό επιμέρους σκορ και να ξεφύγει. Οι Μαδριλένοι έφθασαν από το 9ο κιόλας λεπτό σε διψήφια διαφορά (13-23), με πρωταγωνιστή τον Ταβάρες, ο οποίος ολοκλήρωσε την πρώτη περίοδο με 11 πόντους.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η Μπάγερν κατάφερε να επιστρέψει στο ματς, χάρη στην καλή της αμυντική λειτουργία, καθώς επέτρεψε στην Ρεάλ να σκοράρει μόλις δύο πόντους στα πρώτα τέσσερα λεπτά. Με τον Ρέινολντς να κυριαρχεί και να πετυχαίνει οκτώ συνεχόμενους πόντους, η διαφορά έπεσε στο καλάθι (25-27 στο 16’). Οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να βρουν λύσεις στη συνέχεια, κυρίως με τον Φερνάντεθ, αλλά δεν μπόρεσαν να ξεφύγουν και πάλι μέχρι το ημίχρονο.

Στην τρίτη περίοδο, οι άμυνες έσφιξαν ακόμη περισσότερο, όπως αναμενόταν. Η Ρεάλ και πάλι στηρίχθηκε στον Ταβάρες, ο Ντεκ έδωσε πολύτιμες βοήθειες και έφθασε στο +8 στο 28’ (43-51). Ωστόσο, από εκείνο το σημείο και έπειτα, η Μπάγερν έτρεξε ένα σερί 7-0 και έκλεισε το δεκάλεπτο, ούσα πίσω στο σκορ με έναν πόντο.

Το τέταρτο δεκάλεπτο κυλούσε με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο-πόντο. Η Ρεάλ στο 38’ κατάφερε να ξεφύγει με επτά πόντους (63-70), χάρη σε τρίποντα του Τζέισι Κάρολ. Όμως, η Μπάγερν απάντησε με δύο τρίποντα του Λούσιτς και ένα του Ουέιλερ Μπαμπ και πήρε κεφάλι στο σκορ με 72-70. Ο Ντεκ ισοφάρισε και αφού οι δύο ομάδες απέτυχαν να σκοράρουν στα τελευταία δευτερόλεπτα, το ματς πήγε στην παράταση.

Στο έξτρα πεντάλεπτο η Μπάγερν δεν μπόρεσε να βρει γρήγορα σκορ και όταν το έκανε η Ρεάλ είχε ξεφύγει και απέμεναν 33 δευτερόλεπτα.

Τα δεκάλεπτα: 15-23, 34-39, 50-51, 72-72 κ.δ., 76-81