Η ΤΣΣΚΑ δεν είχε καμία όρεξη να γίνει ένα ακόμα “κατόρθωμα” της φετινής Μπάγερν  και φρόντισε να την «προσγειώσει» απότομα στην πραγματικότητα της Euroleague, επικρατώντας με 89-81.

Η Μπάγερν μπήκε αποφασισμένη για μία μεγάλη νίκη, ώστε να συνεχίσει την εκπληκτική πορεία της αλλά βρήκε μία ΤΣΣΚΑ αποφασισμένη να δείξει πως ο… παλιός είναι αλλιώς και προηγήθηκε με 17-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Οι Γερμανοί όμως είχαν τις λύσεις στην δεύτερη περίοδο, ώστε να αποκτήσουν τον έλεγχο του αγώνα και το προβάδισμα στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου (39-36).

Η ομάδα της Μόσχας μπήκε στο δεύτερο ημίχρονο με… άγριες διαθέσεις και με κορυφαίους τους Τζέιμς και Μιλουτίνοφ έκανε την ανατροπή. Η Μπάγερν προηγήθηκε με 58-56 στο 37ο λεπτό, η ΤΣΣΚΑ απάντησε με ένα 8-1, κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +4 (60-64). Οι Βαυαροί έκαναν μία τελευταία προσπάθεια για να ανατρέψουν την κατάσταση, μειώνοντας σε 68-71 στο 35ο λεπτό. Αλλά σε εκείνο το σημείο η ΤΣΣΚΑ πάτησε… γκάζι, έκανε ένα σερί 11-0 και έστειλε την διαφορά στους 14 πόντους (68-82) στο 37ο λεπτό, τελειώνοντας τον αγώνα, αφού η Μπάγερν δεν μπόρεσε να επιστρέψει ποτέ.

Κορυφαίος από την Μπάγερν ο Μπόλντγουιν με 19 πόντους ενώ από την ΤΣΣΚΑ ο Τζέιμς είχε 25 πόντους, ο Μιλουτίνοφ 18 πόντους και 12 ριμπάουντ.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 39-36, 60-64, 81-89.