Αν και δυσκολεύτηκε κόντρα στη Βαλένθια, η Μπάγερν διεύρυνε τις νίκες της (6-2) και με πρωταγωνιστές τους Ζίπσερ και Λούσιτς, που σημείωσαν από 20 και 22 πόντους αντίστοιχα, πήρε τη νίκη με 90-79 κόντρα στους Ισπανούς, για την 8η αγωνιστική της Euroleague.

Πραγματικό ντέρμπι έγινε στην «Audi Dome» με τις δύο ομάδες να παλεύουν μέχρι τέλους για τη νίκη. Η Μπάγερν πέτυχε ακόμη μία νίκη και κρατάει γερά τη δεύτερη θέση στον βαθμολογικό πίνακα (με 6-2 νίκες-ήττες). Κορυφαίοι για την γερμανική ομάδα ήταν οι Λούσιτς (3/5) και Ζίπσερ (4/6 3π), που σημείωσαν κρίσιμα καλάθια με τη γερμανική ομάδα να έχει εντυπωσιακό ποσοστό ευστοχίας από τα 6.75 (52.6%, 10/19). Για τη Βαλένθια πρώτος σκόρερ ήταν ο Πρέπελιτς με 18π.

Η Βαλένθια ξεκίνησε καλύτερα στο παρκέ, δημιουργώντας μια μικρή διαφορά (5-9) με την Μπάγερν όμως να ισορροπεί άμεσα το παιχνίδι, να προσπερνά (12-11) με τον Λούτσιτς και να παίρνει το προβάδισμα με ένα σερί οκτώ πόντων (18-11). Με πέντε σερί δικούς του πόντους ο Σαν Εμετέριο έδωσε ανάσα στους Ισπανούς (18-16) που έκαναν αρκετά λάθη στις επιθέσεις τους, με το πρώτο δεκάλεπτο να βρίσκει μπροστά στο σκορ τους γηπεδούχους (21-18).

Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν πιο ανταγωνιστικό με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν αρχικά χέρι-χέρι (22-22, 24-24) και στη συνέχεια να εναλλάσσονται στο προβάδισμα, με τη Βαλένθια να παίρνει ενέργεια στο παιχνίδι της με την είσοδο του Λαμπεϊρί και να περνά μπροστά (26-27) .Με τους Τόμας και Τζόνσον η γερμανική ομάδα πήρε προβάδισμα, αλλά οι παίκτες του Χάουμε Πονσαρνάου ροκάνισαν τη διαφορά (33-34) και με πέντε σερί πόντους του Πρέπελιτς, πήγαν στο αποδυτήρια με τη διαφορά υπέρ τους (37-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν και πάλι χέρι – χέρι (44-44, 46-46) με τη Βαλένθια στα μέσα της περιόδου να κάνει το +5 (46-51) με τους Πρέπελιτς και Ντούμπλγεβιτς. Η Μπάγερν, προσπέρασε για το 53-51, με το momentum δικό της και κρίσιμα καλάθια του Ζίπσερ, έκανε το 61-55, με τους φιλοξενούμενους να σφίγγουν την άμυνα και το δεκάλεπτο να λήγει στο 62-60.

Στην τελευταία περίοδο η Βαλένθια «κυνηγούσε» την ομάδα του Αντρέα Τρινκιέρι που είχε τον έλεγχο, με τους Ζίπσερ, Λούσιτς και Σίσκο. Οι Ισπανοί ισοφάρισαν ακόμη μια φορά, 76-76 αλλά με τον Ζίπσερ ζεστό από τα 6.75, κυριάρχησαν στα τελευταία λεπτά (86-78) και πήραν τη νίκη (90-79).

Τα δεκάλεπτα: 21-18, 37-39, 62-60,90-79