Η Μπάγερν, με οδηγό την άμυνα, πήρε ακόμη μία νίκη στο Μόναχο, καθώς επικράτησε με 73-65 των Γάλλων για την 13η αγωνιστική της Euroleague.

Χτίζει σερί στο “Audi Dome” η Μπάγερν, η οποία πανηγύρισε την τρίτη διαδοχική νίκη στην έδρα της για την Euroleague και πλέον ανέβασε το ρεκόρ της στο 6-7, προσπαθώντας να καλύψει το χαμένο έδαφος από το κακό της ξεκίνημα στη σεζόν. Κορυφαίοι για το σύνολο του Αντρέα Τρινκιέρι οι Όγκουστιν Ρούμπιτ (19π, 12ρ) και Βλάντιμιρ Λούτσιτς (18π, 8ρ).

Από την άλλη, η Βιλερμπάν ηττήθηκε για τέταρτη φορά στα τελευταία πέντε παιχνίδια της στην διοργάνωση και βγήκε μετά από καιρό εκτός οκτάδας, πέφτοντας στο 7-6, μετά τα μαζεμένα αρνητικά αποτελέσματα το τελευταίο διάστημα. Για το σύνολο του Τι Τζέι Πάρκερ ξεχώρισαν οι Έλι Οκόμπο (14π, 5ρ, 5ασ) και Κρις Τζόουνς (10π, 6ρ, 5ασ).

Η αναμέτρηση ξεκίνησε πολύ καλά για την Βιλερμπάν, η οποία προηγήθηκε νωρίς με 2-9 και κατάφερε στο μεγαλύτερο διάστημα της πρώτης περιόδου να διατηρεί μία διαφορά κοντά σε διψήφιες τιμές, ωστόσο σε τρεις φορές έφθασε μέχρι και τους οκτώ πόντους (8-16, 10-18, 12-20), κλείνοντας έτσι με θετικό πρόσημο το δεκάλεπτο.

Στη δεύτερη περίοδο, η Μπάγερν βελτιώθηκε στην επίθεσή της, είχε περισσότερες λύσεις και κατάφερε να μπει για τα καλά στο παιχνίδι. Μετά το 26-32 στο 16ο λεπτό, ανέλαβε δράση ο Λούτσιτς, που πέτυχε 10 συνεχόμενους πόντους και έβαλε τους Βαυαρούς μπροστά με 36-32. Το προβάδισμα το διατήρησαν μέχρι το ημίχρονο, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με το 39-38.

Η καλή εικόνα των γηπεδούχων συνεχίστηκε και στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης. Με 15-6 επιμέρους σκορ στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου, η Μπάγερν έφθασε να πάρει διψήφια διαφορά, φθάνοντας στο 54-44. Η γερμανική ομάδα κατάφερε να προηγηθεί ακόμη και με 58-46, πριν η Βιλερμπάν βρει οκτώ διαδοχικούς πόντους στο φινάλε του δεκάλεπτου και μειώσει σε 58-54.

Με οδηγό την άμυνα οι Βαυαροί συνέχισαν να έχουν τον έλεγχο της αναμέτρησης και να φθάσουν τελικά σε μία ακόμη νίκη στο γήπεδό τους. Οι φιλοξενούμενοι επέστρεψαν στο παιχνίδι με το καλό τους σερί στο τέλος της τρίτης περιόδου, ωστόσο στα τελευταία πέντε λεπτά του αγώνα πέτυχαν μόνο δύο πόντους. Το παιχνίδι έμοιαζε ντέρμπι με το σκορ στο 64-63 στο 35′, αλλά η Βιλερμπάν κόλλησε επιθετικά και η Μπάγερν το εκμεταλλεύτηκε.

Τα δεκάλεπτα: 12-20, 39-38, 58-54, 73-65