Η Μπάγερν Μονάχου πήρε μία πύρρειος νίκη απέναντι στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης, καθώς επικράτησε με 82-80, παρ’ ότι έχανε με διψήφια διαφορά στο ημίχρονο.

Η Μπάγερν δυσκολεύτηκε να βρει ρυθμό απέναντι στην πολύ «σκληρή» Ζενίτ και για 20 λεπτά φαινόταν να… ψάχνεται. Στο δεύτερο μέρος όμως γύρισε τον διακόπτη και σταδιακά έφερε το παιχνίδι στα ίσα. Στο τέλος η αναμέτρηση έγινε… θρίλερ, όμως ο Μπάλντγουιν δεν το σκέφτηκε δεύτερη φορά και με μια δύσκολη προσπάθεια έδωσε «ανάσα» δύο πόντων στην ομάδα του. Λίγο αργότερα ο Ζίπσερ δεν αστόχησε από τη γραμμή των βολών «κλειδώνοντας» τη νίκη για τους Βαυαρούς.

Από πλευράς νικητών ο Μπάλντγουιν με 17 πόντους, 5 ασίστ και 4 ριμπάουντ έκανε μια ακόμα «γεμάτη» εμφάνιση, ενώ και οι Ρέινολντς, Λούσιτς και Σίλι ήταν εξαιρετικοί. Στην αντίπερα όχθη ο Γκουντάιτις με 22 πόντους και 6 ριμπάουντ ήταν αυτός που ξεχώρισε, όμως δεν κατάφερε να δώσει και τους βαθμούς της νίκης στη Ζενίτ.

Το πρώτο δεκάλεπτο ανάμεσα σε Μπάγερν και Ζενίτ ήταν σχετικά ισορροπημένο, με το παιχνίδι να χαρακτηρίζεται κυρίως από τις δυνατές μονομαχίες, όμως οι φιλοξενούμενοι ξεκίνησαν με τους Γκουντάιτις και Πάνγκος «ζεστούς» και σιγά σιγά πήραν… κεφάλι (13-19). Στη δεύτερη περίοδο η Ζενίτ με τους ίδιους πρωταγωνιστές διατηρούσε το προβάδισμα της, όμως η Μπάγερν με τους Ρέινολντς και Μπάλντγουιν ακολουθούσε σε απόσταση… αναπνοής. Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά του πρώτου ημιχρόνου έκαναν κάποια εύκολα λάθη που ήταν «δώρα» για τους Βαυαρούς, ωστόσο παρέμειναν σε θέση οδηγού, χάρις στα ριμπάουντ και τη δύναμη στις μονομαχίες (32-40).

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Μπάγερν ανέβασε τον ρυθμό, προσπάθησε να ματσάρει τη Ζενίτ σε δύναμη και ταχύτητα και σταδιακά, με τους Μπάλντγουιν και Σίλι να δίνουν υπερπολύτιμες λύσεις επιθετικά κατάφερε να προηγηθεί για πρώτη φορά (48-46). Μέχρι το τέλος της περιόδου η εικόνα παρέμεινε η ίδια, με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν πόντο πόντο, όμως η Μπάγερν είχε πλέον την ψυχολογία με το μέρος της (56-56). Στο τελευταίο δεκάλεπτο το παιχνίδι εξελίχθηκε σε… θρίλερ με το βάρος να πέφτει στην άμυνα και τους δύο αντιπάλους να παλεύουν να πάρουν μια διαφορά ασφαλείας. Ρέινολντς και Μπάλντγουιν ήταν αυτοί που είχαν το λόγο επιθετικά από πλευράς Μπάγερν, αλλά η Ζενίτ έβρισκε απάντηση σε κάθε φάση με τους Γκουντάιτις και Πονίτκα. Στα τελευταία δευτερόλεπτα ο Μπάλντγουιν έδειξε την ποιότητα που διαθέτει για ακόμα μια φορά και με μία δύσκολη προσπάθεια έδωσε το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ ο Ζιπσερ από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» σφράγισε τη νίκη των Βαυαρών.

Τα δεκάλεπτα: 13-19, 32-40, 56-56, 82-80