Ο Ολυμπιακός θα βρεθεί με θεωρητική… ευκολία στο 2-0 στη τρέχουσα αγωνιστική περίοδο της Euroleague, αφού χρειάστηκε μόνο μια περίοδος σε φουλ… ρυθμούς για να καταφέρει να διαπεράσει την πίεση και την αθλητικότητα της Ζαλγκίρις!

Ασταμάτητος για ένα ακόμα παιχνίδι ο Σάσα Βεζένκοφ, ο οποίος σταμάτησε στους 23 πόντους και τα 14 ριμπάουντ με 2/4 τρίποντα και 6/10 δίποντα.Με συνολικά 5 παίκτες διψήφιους οι «ερυθρόλευκοι» κατάφεραν αν και δυσκολεύτηκαν για τρεις περιόδους να κλείσουν μια ακόμα βραδιά στο… άδειο λόγω τιμωρίας ΣΕΦ, με το ροζ χαρτάκι στα χέρια τους.

Από τους Λιθουανούς ξεχώρισε ο πολύ αποτελεσματικός Μπραζντέικις με 21 πόντους (7/10 δίποντα) αλλά και ο ουσιαστικός Κάβανο με 12 πόντους (4/8 τρίποντα).

Οι «ερυθρόλευκοι» στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής της φετινής Euroleague θα υποδέχονταν την… νεανική Ζαλγκίρις Κάουνας του Ζίκας Μακσβίτις. Οι Λιθουανοί θα έρχονταν στον Πειραιά πεινασμένοι μετά την οριακή ήττα στο Τελ Αβίβ από την Μακάμπι, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» έχουν μπει ήδη στο σωστό δρόμο, ερχόμενοι από δύο συνεχόμενα διπλά κόντρα σε Μπαρτσελόνα και Απόλλωνα Πάτρας.

Ο αγώνας

Νωχελικό το ξεκίνημα για τους Πειραιώτες, αφού ο Μακσβίτις θα «χτυπήσει» το ψηλό σχήμα του Ολυμπιακού και με τον Σμιτς να ξεκινάει καυτός με ένα τρίποντο και ένα καλάθι και φάουλ, το σκορ στο 4′ θα έγραφε 11-7 υπέρ της Ζαλγκίρις. Παρόλα αυτά, Βεζένκοφ και Φαλ θα δώσουν το εύνασμα για μια μίνι «ερυθρόλευκη» αντεπίθεση (12-4 επί μέρους σκορ) θα διαμόρφωναν το 14-13 στο 7ο λεπτό. Δύο συνεχόμενα τρίποντα από Κάβανο και Ντίμα, αλλά και οι συνεχόμενες άμυνες των παικτών του Μακσβίτις θα αποδιοργάνωναν τους Πειραιώτες, με αποτέλεσμα η πρώτη περιόδος να «κλείσει» με ένα +3 υπέρ της Ζαλγκίρις.

Η είσοδος των Λαρεντζάκη και Μπολομπόι με το ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου, θα έδινε άλλο αέρα στους «ερυθρόλευκους», με τον Έλληνα γκαρντ να δίνει γρήγορα γρήγορα 5 πόντους και με τον Αμερικανό ψηλό να δημιουργεί χώρους στην επίθεση για τους συμπαίκτες του φτάνοντας το σκορ στο 25-23 (13′). Στο 16′ ο Μπραζντέικις θα έχει φροντίσει με 5 συνεχόμενους πόντους του να φέρει το παιχνίδι στη κόψη του ξυραφιού λίγο πριν το ημίχρονο, ενώ και Ουλάνοβας με δικό του θα απαντούσε σε καλάθι του Βεζένκοφ (34-33). Ενώ όπως όλα έδειχναν πως ο ρυθμός είχε πέσει, οι Βεζένκοφ και Λαρεντζάκης θα συνέχιζαν στο δικό τους τέμπο και με 10 συνδυασμένους πόντους θα έδιναν «αέρα» 9 πόντων με την λήξη του πρώτου μισού στο ΣΕΦ (44-35).

Με παρόμοιο τρόπο θα ξεκινούσε και το δεύτερο μισό του αγώνα ο Ολυμπιακός, αφού Σμιτς, Μπραζντέικις και Ουλάνοβας θα μείωναν στους 4 πόντους, όμως Ουόκαπ και Βεζένκοφ αποτελούν αποτελεσματικό δίδυμο επιθετικά για τους Πειραιώτες κρατώντας σταθερά μπροστά στο σκορ στο 24′ (52-45). Σκληρό μπάσκετ και από τις δύο ομάδες, αφού το παιχνίδι έχει πάει κυρίως στις επαφές, με τον Ολυμπιακό να κρατάει την διαφορά του, όμως με τους Λιθουανούς να βρίσκουν λύσεις κυρίως λόγω της άμυνας τους και της ταχύτητας των Λεκαβίτσιους και Μπραζντέικις μέχρι το 29′ (64-56). Όλα έδειχναν πως το ματς θα κρινόταν στο τελευταίο δεκάλεπτο, αφού στο 30′ το σκορ θα έβρισκε τους Πειραιώτες στο +9 ξανά (67-58), με τους παίκτες του Μακσβίτις να μην έχουν παραιτηθεί από την διεκδίκηση του «διπλού».

Η Ζαλγκίρις θα «κρατούσε» σε έναν μίνι… ύπνο τον Ολυμπιακό για 4 λεπτά, αφού το σκορ θα ήταν κολλημένο για ώρα στο 67-61, με τον Σλούκα να δίνει λύση και να διαμορφώνει το 70-61 (34′). Μπραζντέικις και Κάβανο θα συνεχίσουν να πληγώνουν την άμυνα των «ερυθρόλευκων», είτε με ντράιβ είτε από την γραμμή των 6,75μ, με αποτέλεσμα το σκορ να παραμένει σε απόσταση 5 πόντων στο 36′. Ο Βεζένκοφ αν και κανείς θα έλεγε πως βρίσκεται σε μέτριο βράδυ, θα είχε 23 πόντους και 13 ριμπάουντ στο 37′, οδηγώντας παρέα με τον εκρηκτικό ΜακΚίσικ στο 81-70 με τρία λεπτά να απομένουν. Τελευταίες πινελιές από Σλούκα, Λαρεντζάκη και ΜακΚίσικ και οι Πειραιώτες θα πανηγυρίσουν μια ακόμα νίκη με σκορ 90-80 διευρύνοντας σε 2 τις νίκες τους, με την όρεξη να συνεχίζει να μεγαλώνει ενόψει της συνέχειας.

Τα δεκάλεπτα: 18-21, 44-35, 67-58, 90-80.