Οι Καταλανοί έκαναν επίδειξη δύναμης κόντρα στους Γερμανούς, πανηγυρίζοντας με μεγάλη άνεση τη νίκη (93-77).

Η Μπάρτσα μπήκε πολύ δυνατά από το ξεκίνημα της αναμέτρησης, με τους «μπλαουγκράνα» στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου να προηγούνται με 31-26, ενώ με επί μέρους 20-13 στη δεύτερη περίοδο, έκλεισαν το ημίχρονο στο +12 (51-39).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Καταλανοί μπήκαν αποφασισμένοι να «καθαρίσουν» την αναμέτρηση και κυριάρχησαν πλήρως απέναντι στους Γερμανούς, με την Μπαρτσελόνα να δέχεται μόλις 12 πόντους, σκοράροντας 29 για να εκτοξεύσουν την διαφορά στο +29 (80-51)!

Με την Μπαρτσελόνα να έχει «χτίσει» διαφορά ασφαλείας, το τέταρτο δεκάλεπτο μετατράπηκε σε τυπική υπόθεση, με τους Καταλανούς να ρίχνουν ρυθμό, επιτρέποντας να μειώσει την διαφορά κάτω από τους 20 πόντους.

Ο Γουίλι Ερνανγκόμεθ με 18 πόντους και 6 ριμπάουντ ηγήθηκε για την Μπαρτσελόνα, ενώ για την Άλμπα ξεχώρισε ο Τιμ Σνάιντερ που είχε 14 πόντους, 3 ριμπάουντ, 1 ασίστ και 1 κλέψιμο.