Η Μπαρτσελόνα αντιμετώπισε πιο εύκολα τον Ερυθρό Αστέρα απ’ ότι θα περίμενε ο πιο αισιόδοξος φίλος της, και επικράτησε με 76-65. Κοντά στο double-double ο Καλάθης.

Οι «μπλαουγκράνα» μπήκαν αποφασισμένοι να… τελειώσουν από νωρίς την υπόθεση νίκη και το πέτυχαν. Αρχικά προηγήθηκαν με 7-0 στο 4ο λεπτό και έκλεισαν την πρώτη περίοδο στο +13 (19-6), παίζοντας όπως φαίνεται και από το σκορ, εξαιρετική άμυνα. Κάπως έτσι κύλησε και η δεύτερη περίοδο. Η Μπαρτσελόνα είχε τον έλεγχο του αγώνα, οι Σέρβοι δυσκολεύονταν να σκοράρουν και η διαφορά έφτασε στους 17 πόντους (39-22).

Καμία αλλαγή και στο τρίτο δεκάλεπτο με τους «μπλαουγκράνα» να κρατάνε την διαφορά σταθερά πάνω από τους 15 πόντους, με τον Ερυθρό Αστέρα να δείχνει σημάδια αντίδρασης στην τέταρτη περίοδο όταν με ένα επιμέρους σκορ 8-18 μείωσε σε 69-62. Αλλά μέχρι εκεί αφού η Μπαρτσελόνα έκανε ότι έκανε και τα προηγούμενα τρία δεκάλεπτα, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 76-65.

Από την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς είχε 23 πόντους, ο Οριόλα 12, ενώ θετικός και ο Νικ Καλάθης με 10 πόντους (0/1β., 5/7διπ., 0/2τρ.), 8 ασίστ και 3 ριμπάουντ. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Νταβίντοβατς είχε 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 19-6, 39-22, 61-44, 76-65.