Η Μπαρτσελόνα, με οδηγό την άμυνα, δεν αντιμετώπισε προβλήματα απέναντι στην Μπασκόνια και επικράτησε με 71-57, συνεχίζοντας σταθερά στην πρώτη θέση.

Η Μπασκόνια… ξέχασε να μπει στον αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο και η Μπαρτσελόνα έκανε ότι ήθελε στο παρκέ με αποτέλεσμα στο εκπληκτικό 18-2 στα πρώτα λεπτά και το 25-4 στο 10ο λεπτό.

Οι Βάσκοι αποφάσισαν να παίξουν μπάσκετ στο δεύτερο δεκάλεπτο, όταν και πλήρωσαν τους Καταλανούς με το «ίδιο νόμισμα», κάνοντας με την σειρά τους ένα επιμέρους 22-8 ώστε να μειώσουν σε 33-26 στο τέλος του ημιχρόνου, κάνοντας εντυπωσιακή επιστροφή. Η Μπαρτσελόνα παρά την πίεση που δέχθηκε, κράτησε την διαφορά ασφαλείας στην τρίτη περίοδο και μάλιστα μπόρεσε να προηγηθεί με 65-54 στο 37ο λεπτό, δείχνοντας πως δεν ήταν διατεθειμένη για απώλειες, ειδικά εντός έδρας. Οι «μπλαουγκράνα» κράτησαν την διαφορά, φτάνοντας εύκολα στο τελικό 71-57.

Από την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς είχε 18 πόντους και 10 ριμπάουντ, ο Χίγκινς 13 πόντους, ο Νικ Καλάθης 7 πόντους με 2/7 δίποντα, ¼ τρίποντα, 2 ριμπάουντ και 4 ασίστ.

Για την Μπασκόνια ο Φολ είχε 12 πόντους, ο Γιεντράιτις 11 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 25-4, 33-26, 50-45, 71-57.