Η Μπαρτσελόνα ήταν σαφώς καλύτερη της Ρεάλ Μαδρίτης στο πρώτο “classico” της σεζόν, έφτασε να κερδίζει μέχρι 21 πόντους και εν τέλει πήρε τη νίκη με 79-72.

To «El Clasico» ξεκίνησε όπως όλοι περίμεναν, με την Μπαρτσελόνα να έχει το προβάδισμα αλλά την Ρεάλ να την παρακολουθεί στενά μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου (18-14). Όλα άλλαξαν στην δεύτερη περίοδο. Οι «μπλαουγκράνα» κυριάρχησαν στο παρκέ, έπαιξαν εξαιρετική άμυνα στους αντιπάλους τους βγάζοντας τους εκτός ρυθμούς, ενώ επιθετικά είχαν αρκετές επιλογές. Έτσι το… εύθραυστο 25-21 του 12ου λεπτού έγινε 48-27 με την λήξη του πρώτου ημιχρόνου, με την Μπαρτσελόνα να κάνει ένα επιμέρους σκορ 23-6 και να στέλνει την διαφορά τους 21 πόντους.

Μάλιστα με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της, τους 23 πόντους (50-27). Κάπου εκεί η Ρεάλ αποφάσισε να δείξει πως… υπάρχει μέσα στο γήπεδο και ξεκίνησε την αντεπίθεση της. Με «όπλο» την άμυνα της κατάφερε να μειώσει αρχικά σε 64-52. Η Μπαρτσελόνα δεν μπορούσε να βρει τον ρυθμό του πρώτου ημιχρόνου, η Ρεάλ άρχισε να σκοράρει από το… τρίποντο και έτσι το 70-58 μετατράπηκε σε 74-69, με 1′ και 40΄΄ πριν το τέλος. Σε εκείνο το κρίσιμο σημείο όμως η «Βασίλισσα» δεν βρήκε το… μεγάλο σουτ, ένα τρίποντο του Γιουλ στο 75-69 ήταν άστοχο, με την Μπαρτσελόνα να φτάνει στην νίκη με 79-72.

Η Μπαρτσελόνα είχε για κορυφαίους τους Κούριτς με 15 πόντους, Ντέιβις με 14, Χίγκινς με 13 πόντους ενώ ο Νικ Καλάθης είχε 3 πόντους (1/2β., 1/1διπ., 0/4τρ.) και 7 ασίστ. Από την Ρεάλ ο Τόμπκινς είχε 14 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 18-14, 48-27, 64-52, 79-72.