Η Βιλερμπάν συνεχίζει τη φοβερή πορεία της, αφού… καθάρισε και τη Μπαρτσελόνα με 69-76, φτάνοντας τις 5 σερί νίκες.

Το ματς

Με τον Λάιτι η Βιλερμπάν έγραψε το 6-10, ενώ ο Καουντί έκανε το 14-19 στο 9’. Ο Ντέιβις με βολή διαμόρφωσε το 15-19 για τη Μπάρτσα στο τέλος του δεκαλέπτου.

Με το τρίποντο του Κούριτς η Μπαρτσελόνα πέρασε μπροστά για το 29-28 στο 16’. Ο Φολ σκόραρε για το 33-31 λίγο πριν το ημίχρονο για να έρθει ο Νόρις Κόουλ και να κάνει το 35-34 στο 20’.

Ο Μπράντον Ντέιβις έγραψε το 51-47 στο 27’, όμως η Βιλερμπάν απάντησε και έκλεισει το τρίτο δεκάλεπτο στην ισοπαλία (54-54) με τον Λάιτι.

Με Λάιτι και Στραζέλ οι Γάλλοι προηγήθηκαν 54-58 και έβαλαν δύσκολα στην ομάδα του Σάρας. O Xίγκινς μείωσε σε 69-72 στα 38 δευτερόλεπτα. Ο Κόουλ ήταν ψύχραιμος στις βολές, έκανε το 69-76 στα 22 δευτερόλεπτα και τελείωσε το ματς.

ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Η Βιλερμπάν σούταρε με 9/18 σουτ, ενώ πήρε καλύτερες αποφάσεις στο 4ο δεκάλεπτο.

ΕΚΑΝΕ ΤΗΝ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Νόρις Κόουλ με 17 πόντους και 4 ασίστ ήταν ο κορυφαίος του ματς.

ΑΦΑΝΕΙΣ ΗΡΩΕΣ: Λάιτι, Φολ και Χάουαρντ είχαν από 13 πόντους και βοήθησαν πολύ τη Βιλερμπάν

ΣΗΜΕΙΟ – ΚΛΕΙΔΙ: Ο Κόουλ με 4 σερί βολές έκανε το 69-76 στα 22 δευτερόλεπτα και κλείδωσε τη νίκη της Βιλερμπάν, αφού πήρε και αντιαθλητικό φάουλ.

ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Αμπρίνες ήταν άποντος με 0/3 σουτ και δεν βοήθησε καθόλου.

ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Τίποτα η Βιλερμπάν, τα πάντα η Μπαρτσελόνα.

Τα δεκάλεπτα: 15-19, 35-34, 54-54, 69-76