Με μπροστάρη τον εκπληκτικό Μίροτιτς η Μπαρτσελόνα… άλλαξε τα φώτα στην Ζενίτ Αγίας Πετρούπολης (84-58), κάνοντας το 5/5 στην φετινή Ευρωλίγκα.

Ο Τσάβι Πασκουάλ επέστρεψε ως αντίπαλος στο Palau Blaugrana και πριν από το τζάμπολ του αγώνα με την Μπαρτσελόνα, βραβεύτηκε μαζί με την ομάδα του 2010 για τον θρίαμβο στο Παρίσι και την κατάκτηση της EuroLeague στον τελικό με τον Ολυμπιακό.

Παρ’ όλα αυτά, ο αγώνας με την Μπάρτσα εξελίχτηκε σε… εφιάλτη για τη Ζενίτ που παραδόθηκε από νωρίς στην ανωτερότητα και τις ορέξεις των γηπεδούχων! Οι «μπλαουγκράνα» δεν άφησαν περιθώριο αμφισβήτησης στη Ζενίτ και συνεχίζουν να μοιράζονται την κορυφή της κατάταξης στην EuroLeague μαζί με την επίσης αήττητη Αρμάνι Μιλάνο με ρεκόρ 5-0.

Ο αγώνας

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ στην πρώτη περίοδο, εκεί όπου η Μπαρτσελόνα προηγήθηκε με 20-19 με μπροστάρη τον Μίροτιτς που πέτυχε τους μισούς πόντους των Καταλανών σε αυτό το διάστημα. Η ομάδα του Σαρούνας Γιασικεβίτσιους άρχισε να ξεφεύγει στο σκορ ενώ ο Νίκο Λαπροβίτολα ανέβασε τη διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια επίπεδα, κάνοντας το 32-21 στο 13′. Η Ζενίτ μπλόκαρε επιθετικά και οι Καταλανοί πήγαν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 44-27, υποχρεώνοντας τους Ρώσους σε 12 λάθη. Η αντίδραση της Ζενίτ δεν ήλθε ποτέ στο δεύτερο ημίχρονο και η Μπαρτσελόνα πανηγύρισε την εύκολη νίκη με 84-58.

ΠΟΥ ΚΡΙΘΗΚΕ ΤΟ ΜΑΤΣ: Η Μπαρτσελόνα έκανε επιμέρους σκορ 24-8 στο δεύτερο δεκάλεπτο, πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ της 44-27 και δεν απειλήθηκε σε κανένα σημείο του αγώνα από τους φιλοξενούμενους, διατηρώντας διαφορά ασφαλείας ως το φινάλε.