Ο Γιώργος Μπαρτζώκας σχολίασε τη νίκη του Ολυμπιακού επί της Μπασκόνια, ενώ αναφέρθηκε και στο γεγονός ότι ο Σλούκας δεν αγωνίστηκε στα τελευταία λεπτά κι ενώ οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ.

Αναλυτικά όσα είπε ο τεχνικός των «ερυθρολεύκων»:

«Ήταν πολύ σημαντική νίκη για εμάς αυτή τη στιγμή. Ερχόμασταν από ένα κακό μομέντουμ με τέσσερις σερί ήττες, ένα δύσκολο πρόγραμμα και 13 κρούσματα κορωνοϊού τις τελευταίες 25 μέρες. Αυτό επηρέασε αρκετά το παιχνίδι μας, την συγκέντρωσή μας και την φόρμα μας. Οπότε κάθε προπόνηση και κάθε ματς ήταν σημαντικά για εμάς, προκειμένου να επιστρέψουμε στην κατάσταση, που είχαμε στον πρώτο γύρο. Όσο προχωράει η σεζόν κάθε νίκη γίνεται πιο σημαντική, το ίδιο ισχύει και για το σημερινό αποτέλεσμα. Κλέψαμε 13 μπάλες και σκοράραμε στον αιφνιδιασμό. Η άμυνά μας οδήγησε τους δημιουργούς τους σε λάθη, κάναμε 3-4 κρίσιμα κλεψίματα, είχαμε δεύτερες ευκαιρίες και σκοράραμε. Το παιχνίδι στη Μαδρίτη είχε μεγάλη ένταση, ήταν μικρές οι λεπτομέρειες που το έκριναν. Η Ρεάλ μας πίεσε πολύ στον άσο. Είχαμε μία μέρα λιγότερη για να προετοιμαστούμε από τη Μπασκόνια, έπρεπε να ανοίξουμε το ροτέισον, δεν είχαμε τον Λαρεντζάκη και τον Έισι, ενώ ο ΜακΚίσικ είχε γαστρεντερίτιδα και έπαιξε λίγο. Η ανησυχία μου ήταν η διαχείριση των αλλαγών, ώστε να δώσω στους παίκτες που διαπίστωσα ότι δεν είχαν δύναμη, την ευκαιρία να επιστρέψουν στο παιχνίδι αργότερα. Κατάλαβα ότι ο Σλούκας ήταν κουρασμένος και γι’ αυτό δεν έπαιξε στα τελευταία τρία λεπτά».