Την τρίτη της διαδοχική νίκη σημείωσε η Μπασκόνια στην Euroleague επικρατώντας με 85-68 της Άλμπα Βερολίνου, η οποία προερχόταν από τρεις σερί νίκες, για την 30η αγωνιστική.

Με αυτή τη νίκη η Μπασκόνια βελτίωσε το ρεκόρ της στο 10-15, ανεβαίνοντας στην 10η θέση και πλησιάζοντας στη μία νίκη από την 8η προνομιούχο θέση των πλέι οφ, με δεδομένο φυσικά ότι οι ρωσικές ομάδες θα αποσυρθούν οριστικά στις 21 Μαρτίου. Αντίθετα η Άλμπα υποχώρησε στο 9-13 και στην 11η θέση μαζί με τη Φενέρμπαχτσε, διατηρώντας ωστόσο και αυτή ελπίδες εισόδου στην οκτάδα.

Ένα… κακό πεντάλεπτο στην τρίτη περίοδο δεν ήταν αρκετό για να στερήσει στους Βάσκους τη νίκη, καθώς σε όλο το υπόλοιπο παιχνίδι ήταν ανώτεροι. Κορυφαίοι ήταν οι Γκιεντράιτις με 22 πόντους, Μπόλντγουιν με 16 πόντους, 10 ασίστ και 7 ριμπάουντ, Φοντέκιο με 12 πόντους (4/5 τρίποντα), 5 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Για τη γερμανική ομάδα που έπαιζε χωρίς τον Λο, ξεχώρισαν οι Σμιθ και Ντα Σίλβα με 16 και 13 πόντους αντίστοιχα.

ΠΑΤΗΣΕ ΓΚΑΖΙ ΣΤΗ ΔΕΥΤΕΡΗ ΠΕΡΙΟΔΟ Η ΜΠΑΣΚΟΝΙΑ

«Ζεστή» από τα 6,75μ. ξεκίνησε η Μπασκόνια με Φοντέκιο και Μπόλντγουιν, όμως με τον ίδιο τρόπο η Άλμπα και «εκτελεστή» τον Μπλατ προσπέρασε με 11-13. Ο διαγωνισμός… τριπόντων είχε ξεκινήσει στη Βιτόρια και με ακόμα δύο των γηπεδούχων (Γκιεντράιτις, Φοντέκιο) και άλλα δύο του Σμιθ από την άλλη πλευρά έγραψαν το 21-19 στο 10’.

Οι ισορροπίες του αγώνα άλλαξαν μετά τα μέσα της δεύτερης περιόδου όταν το 26-25 μετατράπηκε σε 34-25 σε δύο λεπτά, με την Μπασκόνια να ανοίγει τη διαφορά έως το +13 (44-31) στο ημίχρονο χάρη κυρίως στους 12 πόντους του Γκιεντράιτις.

ΕΠΕΣΤΡΕΨΕ Η ΑΛΜΠΑ, ΑΛΛΑ ΠΑΡΟΔΙΚΑ…

Οι γηπεδούχοι διατηρούσαν τον έλεγχο του παιχνιδιού και τη διαφορά στο +10, φτάνοντας μάλιστα μέχρι το 54-39, που αποτέλεσε και τη μεγαλύτερη διαφορά ως τότε στο ματς. Ωστόσο, στο δεύτερο μισό της τρίτης περιόδου η Άλμπα επέστρεψε για τα… καλά στη διεκδίκηση της νίκης. Ο Σμιθ συνέχισε να αποτελεί μόνιμη πηγή κινδύνου είτε με σκορ είτε με δημιουργία και με συμπαραστάτη τον Ντα Σίλβα, μείωσαν σε 62-60 με σερί 0-9 λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Το γρήγορο καλάθι του Σεντεκέρσκις και το νέο τρίποντο του Γκιεντράιτις έδωσαν ξανά παλμό στην Μπασκόνια (69-60), που πήρε… φόρα και αποκατέστησε την τάξη και τη διαφορά που είχε χάσει στην τρίτη περίοδο. Κάπως έτσι έγινε το 79-64 στο 34’ και χωρίς να συναντήσει προβλήματα διατήρησε απόσταση ασφαλείας μέχρι το τελικό 85-68.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-31, 64-60, 85-68