Η Μπασκόνια δεν δυσκολεύτηκε να κάμψει την αντίσταση του Ερυθρού Αστέρα και έφτασε εύκολα στην νίκη με 71-56, έχοντας για κορυφαίο τον Σενγκέλια.

Η Μπασκόνια από το πρώτο λεπτό είχε τον έλεγχο του αγώνα αλλά και το προβάδισμα κόντρα στον Ερυθρό Αστέρα που παρέμεινε κοντά στο σκορ. Οι δύο ομάδες… επένδυσαν στην αμυντική τους λειτουργία με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με τους Βάσκους να έχουν προβάδισμα 11 πόντους (39-28), το οποίο θα διατηρήσουν και στο διάστημα της τρίτης περιόδου, όταν και προηγήθηκαν με 54-43.

Στην αρχή του τέταρτο δεκαλέπτου η Μπασκόνια… φρόντισε να τελειώσει τον αγώνα, έκανε ένα επιμέρους 12-6 και προηγήθηκε με 66-49 στο 35ο λεπτό, με τους Σέρβους να μην έχουν αντίδραση για να πλησιάσουν ξανά στο σκορ. Οπότε το τελικό 71-56 ήρθε φυσιολογικά για τους γηπεδούχους που διατήρησαν τις ελπίδες τους για πρόκριση στην τελική οχτάδα.

Από την Μπασκόνια ο Σενγκέλια είχε 18 πόντους, ο Σιλντς 15 πόντους, ο Έρικ πρόσθεσε 10 πόντους. Για τον Ερυθρό Αστέρα ο Στίματς είχε 15 πόντους και ο Πάντερ 12 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 39-28, 54-45, 71-56.