Η Μπασκόνια έχοντας ενέργεια, συγκέντρωση και σωστές επιλογές «έχτισε» από το πρώτο ημίχρονο μια διαφορά ασφαλείας και επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα (87-67) , με τους Σέρβους να «πληρώνουν» τα πολλά χαμένα ριμπάουντ και τα λάθη που έκαναν σε κρίσιμα σημεία. MVP ο Γιουσουφά Φολ που πέτυχε νέο ρεκόρ καριέρας με 20 πόντους.

Η Μπασκόνια μπήκε αποφασισμένη στο παιχνίδι να πάρει την 13η νίκη της στη διοργάνωση απέναντι στον Ερυθρό Αστέρα που θα διατηρούσε «ζωντανές» τις ελπίδες της για μια θέση στην 8άδα.

Έτσι, από το πρώτο ημίχρονο «έχτισε» μια διαφορά 20 πόντων εκμεταλλευόμενη την αστοχία αλλά και τα πολλά χαμένα ριμπάουντ των φιλοξενούμενων και στη συνέχεια διατήρησε τον έλεγχο του παιχνιδιού παρά την μεγάλη προσπάθεια των αντιπάλων της να επιστρέψουν στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Σημαντικό ρόλο στη νίκη των γηπεδούχων έπαιξαν οι Φoλ (20π., 6ριμπ.), Γκεντράιτις (14π.) και Πολονάρα (12 π., 7 ριμπ.), ενώ από τους ηττημένους οι Ουόλντεν, Λόιντ και Κούζμιτς ήταν αυτοί που ξεχώρισαν.

Η Μπασκόνια ξεκίνησε πολύ δυναμικά στο παιχνίδι, έχοντας ενέργεια, συγκέντρωση και καλές επιλογές επιθετικά και με τους Φoλ και Γκεντράιτις να κυριαρχούν κατάφερε να βρεθεί στο +5 στο τέλος της πρώτης περιόδου (21-16). Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι έβαλαν ακόμα πιο δύσκολα στον Ερυθρό Αστέρα συνεχίζοντας την πολύ καλή άμυνα, ενώ είχαν την απόλυτη υπεροχή στα ριμπάουντ και σε δημιουργία. Ο Ερυθρός Αστέρας ήταν μια ταχύτητα πίσω και επιπλέον είχε πολύ χαμηλά ποσοστά ευστοχίας κάτι που έδωσε την άνεση στη Μπασκόνια να διευρύνει σταδιακά το προβάδισμα της και να φτάσει στο +21 στην ανάπαυλα (48-27).

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας έβγαλε κάποιου είδους αντίδραση και εμφανίστηκε βελτιωμένος κυρίως στο επιθετικό κομμάτι. Δύο λεπτά πριν το τέλος της περιόδου μείωσε στους 15 πόντους, όμως στη συνέχεια έδωσε και πάλι δεύτερες επιθέσεις στη Μπασκόνια η οποία φαινόταν να ελέγχει με σχετική άνεση το παιχνίδι (66-48). Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ερυθρός Αστέρας έκανε και πάλι μια προσπάθεια να επιστρέψει στο παιχνίδι και κατάφερε να μειώσει μέχρι και στους 12 πόντους, όμως οι γηπεδούχοι αποφασισμένοι να τελειώσουν το παιχνίδι, πάτησαν… γκάζι και γρήγορα ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στους 20 πόντους, παίρνοντας τελικά μια εύκολη νίκη με 87-67 παραμένοντας… ζωντανοί στο κυνήγι της 8αδας.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 48-27, 66-48, 87-67