Ο Νέβεν Σπάχια πραγματοποίησε ιδανικό ντεμπούτο στη Μπασκόνια, καθώς αυτή επικράτησε εύκολα του Ερυθρού Αστέρα με 93-74, επιστρέφοντας εμφατικά στα θετικά αποτελέσματα.

Η αλλαγή στην τεχνική ηγεσία φαίνεται πως ήταν το «σοκ» που χρειαζόταν η Μπασκόνια για συνέλθει, αφού στην πρώτη παρουσία του Νέβεν Σπάχια στον πάγκο της, πραγματοποίησε την καλύτερή της εμφάνιση μέχρι τώρα στη σεζόν. Το σερί των τεσσάρων ηττών σταμάτησε κι έτσι ανέβηκε στο 4-6. Κορυφαίοι οι Στίβεν Ίνοχ (23π, 11ρ), Ρόκας Γκιεντράιτις (21π) και Σιμόνε Φοντέκιο (9π, 6ρ, 7ασ).

Από την άλλη πλευρά, ο Ερυθρός Αστέρα πραγματοποίησε μία ασυνήθιστα κακή εμφάνιση αμυντικά και ήταν αναμενόμενο να έρθει μία βαριά ήττα, αφού η καλή λειτουργία στην άμυνα είναι αυτό που χαρακτηρίζει την ομάδα του Ντέγιαν Ράντονιτς. Στο 4-6 και οι Σέρβοι που προέρχονταν από δύο συνεχόμενες νίκες. Ξεχώρισαν οι Νίκολα Ιβάνοβιτς (21π, 5ρ, 7ασ), Όγκνιεν Κούζμιτς (10π, 8ρ) και Μάικ Τσίρμπες (12π).

Εξ’ αρχής το παιχνίδι πήγαινε σε υψηλό σκορ, με την Μπασκόνια να διατηρεί σταθερά το προβάδισμα έπειτα από το αρχικό 0-2. Παρ’ όλα αυτά και ο Ερυθρός Αστέρας βρήκε μεγάλα σουτ και δεν κατάφερε να ξεφύγει, με την πρώτη περίοδο να κλείνει στο 25-22 με εύστοχο τρίποντο του Χόλινς.

Η δεύτερη περίοδος ήταν αυτή που έκανε τη διαφορά στην αναμέτρηση, καθώς σε αυτά τα δέκα λεπτά η Μπασκόνια έτρεξε επιμέρους σκορ 30-10. Το 19-2 των γηπεδούχων τους έδωσε προβάδισμα 20 πόντων στο 17′ (44-24) και τελικά αύξησε τη διαφορά στους 23, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο 55-32.

Φάνηκε πως η διακοπή έκανε κακό στους γηπεδούχους, οι οποίοι έχασαν τον ρυθμό τους και είδαν τους φιλοξενούμενους να ροκανίζουν σιγά-σιγά τη διαφορά. Με τον Ιβάνοβιτς να κάνει μεγάλο παιχνίδι, ο Ερυθρός Αστέρας μπόρεσε να βρεθεί στο -15 (68-53) κι έτσι απέκτησε κάποιες ελπίδες.

Ωστόσο, εύστοχα τρίποντα των Φοντέκιο και Μαρίνκοβιτς στην αρχή της τελευταίας περιόδου, βοήθησαν τους Βάσκους να ξυπνήσουν επιθετικά και να καθαρίσει από νωρίς την υπόθεση νίκη, φθάνοντας στο 93-74.

Τα δεκάλεπτα: 25-22, 55-32, 68-53, 93-74