Η Μπασκόνια φύλαγε το καλύτερο για το τέλος και με ένα τρομερό finish πήρε την σπουδαία νίκη επί της Φενέρ (86-68)!

Ο αγώνας

Η Φενέρμπαχτσε αιφνιδίασε την Μπασκόνια στα πρώτα λεπτά του αγώνα στη Fernando Buesa Arena (0-9, 2:54) όμως οι πρωταθλητές Ισπανίας ισορρόπησαν άμεσα το ματς με κορυφαίο τον Λούκα Βιλντόζα, μειώνοντας σε 13-16 στο 6:45. Παρ’ όλα αυτά, η ομάδα της Κωνσταντινούπολης άντεξε στην πίεση κι έκλεισε το δεκάλεπτο στο υπέρ της 20-21. Η αντεπίθεση της Μπασκόνια συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο, εκεί όπου ο Γκιεντράιτις έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του Ντούσκο Ιβάνοβιτς (25-23) ενώ ο Άλεκ Πίτερς ανέβασε τη διαφορά στο +9, σκοράροντας για το 37-28 στο 23:54!

Τελικά οι γηπεδούχοι πήγαν στα αποδυτήρια μπροστά στο σκορ με 45-36, σουτάροντας με 76.9% στο δίποντο (10/13) και 46.1% στο τρίποντο (6/13). Εν συνεχεία οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ (64-59, 30’) όμως η Μπασκόνια μπήκε με το γκάζι… πατημένο στην τελευταία περίοδο, έκανε επιμέρους σκορ 11-2 για το 75-61 στο 35:01 και δεν απειλήθηκε ποτέ ξανά. Ο Ντράγκιτς με 2/2 βολές διαμόρφωσε το 80-63 ενώ οι Βάσκοι έφτασαν στη νίκη με 86-68.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-36, 64-59, 86-68.