Μία εξαιρετική αμυντικά Μπασκόνια κράτησε τη Μονακό στους 26 πόντους συνολικά σε δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο και με ηγέτη τον Φοντέκιο (20π, 7ρ, 4ασ) πήρε τη νίκη με 78-66 για την 5η αγωνιστική της Euroleague.

Η Μπασκόνια ήταν πιο έξυπνη και κυρίως περισσότερο λογική από τη Μονακό καθώς απέδωσε μπάσκετ συνεργασιών και ορθολογικών επιλογών, σε αντίθεση με τη γαλλική ομάδα η οποία βασίστηκε σε πρόσωπα και από τη στιγμή που ο Μάικλ Τζέιμς τελείωσε το παιχνίδι με 6/20 σουτ, μάλλον δεν είχε τύχη στη διεκδίκηση της νίκης.

Ο αγώνας

Το 21-20 στο τέλος της πρώτης περιόδου μάλλον ήταν ό,τι καλύτερο θα μπορούε να δεχθεί η Μονακό στο πρώτο δεκάλεπτο καθώς η γαλλική ομάδα σούταρε ανεπιτυχώς έξω από τα 6,75 (0/5) σε αντίθεση με την Μπασκόνια που και συνεργασίες έβγαλε με τελικό αποδέκτη τον Νοκό και τον Φοντέκιο (9π.) είχε σε καλή βραδιά και με 8/12 σουτ εντός παιδιάς τελείωσε την πρώτη περίοδο. Ωστόσο δεν πήρε μεγαλύτερη διαφορά γιατί στο αμυντικό ριμπάουντ ήταν για κλάματα.

Αντιθέτως, αποπειράθηκε να ξεφύγει στις αρχές της δεύτερης περιόδου (28-21) αλλά εκεί τα (υπό καλές προϋποθέσεις) μακρινά σουτ δεν βρήκαν στόχο (2/8), ενώ η Μονακό έκοψε τις pickn’ roll συνεργασίες και βρήκε την ησυχία της. Ειδικά από τη στιγμή που ο Μοτεγιούνας (10π.) απέκτησε γραμμή σύνδεσης με το αντίπαλο καλάθι. Έτς, παρά τη συνεχιζόμενη αστοχία της στο μακρινό σουτ (2/11) η Μονακό διατηρήθηκε στο παιχνίδι (38-35ημ.).

Αυτό που δεν κατάφερε η Μπασκόνια στο πρώτο ημίχρονο έγινε μετά τα μισά της 3ης περιόδου καθώς ο Φοντέκιο βρήκε συμπαραστάτη στο πρόσωπο του Τζέισον Γκρέιντζερ (53-40, 26’) ο οποίος σ’ αυτό το διάστημα έδωσε οκτώ πόντους και μία ασίστ. Η Μονακό μπήκε στο δωμάτιο του πανικού, έχασε μπάλες και είδε τη διαφορά να πηγαίνει στο +18 για την Μπασκόνια (60-42, 28’). Ένα τάιμ άουτ του Ζβέζνταν Μίτροβιτς αποδείχθηκε ευεργετικό ως προς τη λειτουργία της ομάδας του στην επίθεση καθώς η Μονακό έβαλε στην άκρη το τρίποντο και πήγε σε πιο ορθολογικές επιλογές (60-46, 30’) για να ακολουθήσουν οι φάσεις ενός εναντίον ενός με τον Μάικ Τζέιμς και την περαιτέρω μείωση της διαφοράς (64-55, 33:30 και 66-60).

Η… επανάσταση της Μονακό «πνίγηκε» στα επόμενα τέσσερα plays και με πρωταγωνιστή τον Νόκο καθώς οι δικοί του διαδοχικοί πόντοι επανέφεραν τη διαφορά σε ασφαλή επίπεδα (72-60, 37’) κι εκεί οι φιλοξενούμενοι συμβιβάστηκαν μ’ αυτό που πραγματικά άξιζαν, την ήττα.