Η Μπαρτσελόνα επέστρεψε από το -11 στην 4η περίοδο κόντρα στην Μπασκόνια και κατάφερε να επικρατήσει με 72-71, με τον Μίροτιτς να κάνει την τάπα του αγώνα στον Πέτερς, στην τελευταία φάση.

Η αναμέτρηση ήταν ντέρμπι με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ στα πρώτα 30 λεπτά του αγώνα. Οι γηπεδούχοι όμως έκαναν την αντεπίθεση τους στο πρώτο πεντάλεπτο της τέταρτης περιόδου όταν με ένα σερί 13-0 κατάφεραν να προηγηθούν με 69-58, με την Μπαρτσελόνα να μένει άποντη σε εκείνο το διάστημα.

Η απάντηση των «μπλαουγκράνα» να ήταν πιο δυνατή και καθοριστική, όταν βρέθηκε στο -10 (71-61) με 4 λεπτά για το τέλος του αγώνα. Οι παίκτες του Γιασικεβίτσιους έπαιξαν εκπληκτική άμυνα και κράτησαν τους γηπεδούχους άποντους μέχρι το φινάλε του αγώνα και με καλάθι του Αμπρίνες, το σκορ έγινε 71-72 με 30 δευτερόλεπτα για το τέλος, με την Μπαρτσελόνα να ολοκληρώνει ένα σερί 11-0.

Η Μπασκόνια είχε την τελευταία επίθεση, ο Πέτερς θέλησε να γίνει ο… ήρωας αλλά τελικά λογάριαζε χωρίς τον Μίροτιτς ο οποίος του είπε ένα μεγαλοπρεπέστατο «όχι» και κράτησε το 71-72 στην εκπνοή του αγώνα.

Για την Μπασκόνια ο Ντράγκιτς είχε 15 πόντους, ενώ από την Μπαρτσελόνα ο Μίροτιτς πέτυχε 18 πόντους με 7 ριμπάουντ, ενώ ο Καλάθης είχε 2 πόντους με 1/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 2 κλεψίματα.

Τα δεκάλεπτα: 19-20, 37-39, 56-58, 71-72.