Η Ζενίτ κατάφερε να φύγει με το σπουδαίο διπλό από την έδρα της Μπασκόνια (77-70) στο εξ’ αναβολής παιχνίδι της 3ης αγωνιστικής της Euroleague και έρχεται με άλλον… αέρα στο ΣΕΦ.

Η ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ έφθασε στο 5-2 και κατάφερε να μπει στην πρώτη οκτάδα, ενώ οι Βάσκοι έπεσαν στο 4-5 λίγες μέρες πριν έρθουν στο ΣΕΦ για να παίξουν με τον Ολυμπιακό (26/11, 21:00).

Για τους νικητές κορυφαίος ήταν ο Ματέους Πονίτκα. Ο Πολωνός είχε 18 πόντους και 8 ριμπάουντ. 14 πόντους είχε ο Άλεξ Πόιθρες και 13 ο Αρτούρας Γκουντάιτις με 7 ριμπάουντ.

Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Ρόκας Γκιεντράιτις. Ο Λιθουανός είχε 15 πόντους, 11 πέτυχε Λούκα Βιλντόζα που είχε 6 ασίστ, ενώ 7 πόντους με ισάριθμα ριμπάουντ σημείωσε ο Τόνι Γιεκίρι.

Στην πρώτη περίοδο τα καλάθια έμπαιναν με το… σταγονόμετρο. Η Μπασκόνια κατάφερε να έχει ένα μικρό προβάδισμα, το οποίο δεν πήγε πάνω από τους πέντε πόντους. Οι Βάσκοι είχαν περισσότερες λύσεις, την ώρα που στη Ζενίτ τα περίμενα όλα από τον Γκουντάιτις.

Στην δεύτερη περίοδο οι Ρώσοι ισορρόπησαν την κατάσταση. Πήγαν το ματς στο 21-21 στο 16’ και με πρωταγωνιστές του Πάνγκος, Πόιθρες και Πονίτκα έτρεξαν ένα σερί 13-4 και προηγήθηκαν με 9 λίγο πριν το ημίχρονο.

Η τρίτη περίοδος εξελίχθηκε σε μία προσωπική μονομαχία του Γκιεντράιτις με τον Πόιθρες, καθώς αυτοί ήταν οι πρωταγωνιστές των ομάδων στην επίθεση. Η Μπασκόνια προηγήθηκε, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με ένα σερί 9-2 στο τέλος του δεκαλέπτου.

Η τέταρτη περίοδος ήταν μονόλογος της Ζενίτ στα πρώτα τέσσερα λεπτά, καθώς έφθασε στο +17 με ένα επιμέρους σκορ 14-2. Κάπου εκεί τελείωσε και το παιχνίδι, αφού η Μπασκόνια δεν μπόρεσε να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 13-10, 28-34, 51-56, 70-77.