Ο Παναθηναϊκός ήταν εξαιρετικός τακτικά και κέρδισε με χαρακτηριστική άνεση την Μπασκόνια, η οποία ήρθε να δει τα χιόνια στην Αθήνα. Το τελικό 75-63 είχε για μεγάλους πρωταγωνιστές τους Νεμάνια Νέντοβιτς (16π.) και Τζέρεμι Έβανς (14π.), ενώ θετικός στο ντεμπούτο του με την πράσινη φανέλα ήταν ο Στέφαν Γιόβιτς με έξι πόντους και τρεις τελικές πάσες.

Το τριφύλλι ήταν καυτό στις πρώτες του επιθέσεις, καθώς αστόχησε μόλις σ’ένα σουτ (τρίποντο Νέντοβιτς), ενώ η λειτουργία ήταν προς έκπληξη πολλών, άκρως λογική. Ο Μποχωρίδης οργάνωσε όμορφα, ο Παπαπέτρουτ έμοιαζε φρέσκος, ενώ ο Ουάιτ μοιάζει να έχει πάρει ψυχολογία από την καλή του εμφάνιση στην Τούρκια, ενάντια στην Εφές. Η Μπασκόνια ήταν εξαιρετικά προβλέψιμη, ο Σπάχια έδωσε εντολή για iso, όμως το πλάνο απέτυχε παταγωδώς. Ο Έβανς τα πήγε περίφημα κόντρα στον πολύ δυνατό Ένοκ, ενώ με τα εξωτερικά του σουτ, έδωσε αέρα δεκαπέντε πόντων στο τριφύλλι (21-6). Οι γηπεδούχοι υπερείχαν σε όλους τους τομείς του παιχνιδιού, με το στατιστικό που ξεχωρίζει να είναι οι οχτώ τελικές πάσες.

Ο Στέφαν Γιόβιτς σίγουρα έχει δρόμο να διανύσει, όμως η ηρεμία και το μυαλό του, έδωσαν στον Παναθηναϊκό τη δυνατότητα να μην χάσει τη διαφορά που είχε οικοδομήσει στην πρώτη περίοδο. Η πεντάδα με Γιόβιτς, Σαντ-Ρος, Ουάιτ, Κασελάκη και Καββαδά, δεν είναι η πιο ταλαντούχα της Ευρώπης, όμως αμυντικά έκανε τη δουλειά της. Οι Βάσκοι σκόραραν με το σταγονόμετρο, όμως εκμεταλλεύτηκαν τη βιασύνη του Σαντ-Ρος και μείωσαν με λέι απ του Μπάλντουιν σε 29-17. Η επιστροφή των βασικών Μποχωρίδη, Έβανς και Νέντοβιτς τακτοποίησε κάπως τα πράγματα σε άμυνα, αν και τ’ανόητα φάουλ του Έλληνα γκαρντ, ανάγκασαν τον Πρίφτη να βάλει εκ νέου στο ματς τον Γιόβιτς. Ο Παναθηναίκός ήταν απόλυτος κυρίαρχος, αν και η απόδοσή έπεσε φυσιολογικά στη δεύτερη περίοδο. Βέβαια όσο οι Βάσκοι σούταραν στο γάμο του καραγκιόζη (0/13 τριπ.), τότε δεν υπήρχε κίνδυνος για τη νίκη. Το 38-20 έδινε μεγάλο μαξιλαράκι ασφαλείας στον Παναθηναϊκό, που έχει ανάγκη ένα θετικό αποτέλεσμα στην Ευρώπη.

Η τρίτη περίοδος ήταν μία από τα ίδια. Το τριφύλλι με τον Νέντοβιτς μπροστάρη, ολοένα και μεγάλωνε τη διαφορά, χωρίς να φορτσάρει ιδιαίτερα. Οι Ισπανοί είχαν παραδοθεί πριν την ώρα τους κι ήταν ξεκάθαρο, πως περίμεναν τη λήξη της αναμέτρησης. Η άμυνα των γηπεδούχων ήταν αποτελεσματική, ενώ η αστοχία από την περιφέρεια συνεχιζόταν για τους φιλοξενούμενους, χωρίς σταματημό. Το 50-25 τα έλεγε όλα και ο Παναθηναϊκός είχε τον απόλυτο έλεγχο της αναμέτρησης. Το συγκρότημα του Σπάχια επιχειρούσε συνέχεια τρίποντα, ο πρωταθλητής Ελλάδος όπως και να το κάνουμε είχε χαλαρώσει και το 57-32, του έδινε κάθε δικαίωμα.

Με τζαμπ σουτ του Κασελάκη η διαφορά ανέβηκε στη μέγιστη τιμή της (59-32), με τους Ισπανούς να ρίχνουν τη διαφορά με τα τρίποντα των Μπλάντουιν και Ένοχ. Το ματς είχε διαδικαστικό χαρακτήρα στα τελέυτεία εφτά λεπτά, με την Μπασκόνια να στοχεύει σε μείωση του σκορ και τίποτα παραπάνω. Η χαλάρωση και οι πολλές αλλαγές, σίγουρα έδωσαν τη δυνατότητα στους Βάσκους να μειώσουν σε 70-57, όμως η πέμπτη ευρωπαϊκή νίκη, δεν ήταν δυνατόν να χαθεί. Το τελικό 75-63 κολακεύει σίγουρα την ισπανική ομάδα, που απλά ήρθε στην Ελλάδα για να βγάλει την υποχρέωση.

Τα δεκάλεπτα: 22-8, 38-20, 57-32, 75-63